Lojtari i Vitit nga UEFA

Picture of ina-online
ina-online

31/08/2023

Nuk kishte sit ë ndodhte ndryshe: Erling Haaland fiton çmimin “Lojtari i Vitit” nga UEFA. 23-vjeçari ishte i pamëshirshëm para portës, duke shënuar 52 gola në 53 ndeshje në të gjitha garat, ndërsa skuadra e Pep Guardiolës arriti triumfin e trefishtë: Premier League, FA Cup dhe UEFA Champions League.

Haaland e mbylli sezonin si golashënuesi më i mirë në të dyja garat, duke shënuar 12 në Champions dhe 36 në Premier League.

Norvegjezi mposhti konkurrencën e shokut të skuadrës, Kevin De Bruyne, dhe të Lionel Messit.

“Ylli” norvegjez u bë gjithashtu lojtari më i ri dhe më i shpejtë për të arritur në shifrën e 35 gola në Ligën e Kampionëve në total.

1 Erling Haaland (Norvegji dhe Manchester City)

2 Lionel Messi (Argjentinë dhe Paris, tani në Inter Miami)

3 Kevin De Bruyne (Belgjikë dhe Manchester City)

4 İlkay Gündoğan (Gjermani dhe Manchester City, tani në Barcelonë)

5 Rodri (Spanjë dhe Manchester City)

6 Kylian Mbappé (Francë dhe Paris)

7 Luka Modriç (Kroaci dhe Real Madrid)

8 Marcelo Brozović (Kroaci dhe Inter, tani në Al Nassr)

9 Declan Rice (Angli dhe West Ham, tani në Arsenal)

10 Alexis Mac Allister (Argjentinë & Brighton, tani në Liverpool)

11 Jesús Navas (Spanjë dhe Sevilla)

TË FUNDIT
15 orë
E konfirmon Guardiola: Do të jem në Man City edhe sezonin e ardhshëm
15 orë
Interi gati të godas Romën, e do Dybala-n
16 orë
Besa besë, habit me një veprim në Maqedoninë e Veriut
16 orë
Dhimbje koke për Xherdan Shaqirin, media zvicerane ia përmend edhe pagën e lartë
16 orë
Barcelona synon ti besojë stolin

ME TE LEXUARA

16 orë
Besa besë, habit me një veprim në Maqedoninë e Veriut
15 orë
Interi gati të godas Romën, e do Dybala-n
15 orë
E konfirmon Guardiola: Do të jem në Man City edhe sezonin e ardhshëm
1 ditë
VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt
20 orë
Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga
20 orë
E bujshme, dy shqiptarë së shpejti nën urdhrat e Mourinhos
16 orë
Barcelona synon ti besojë stolin
16 orë
Dhimbje koke për Xherdan Shaqirin, media zvicerane ia përmend edhe pagën e lartë

LEXO MË SHUMË

Pep Guardiola

E konfirmon Guardiola: Do të jem në Man City edhe sezonin e ardhshëm

dybala

Interi gati të godas Romën, e do Dybala-n

kf besa doberdoll

Besa besë, habit me një veprim në Maqedoninë e Veriut

xherdan shaqiri

Dhimbje koke për Xherdan Shaqirin, media zvicerane ia përmend edhe pagën e lartë

Jonatan Giraldez

Barcelona synon ti besojë stolin

mourinho jose hoze

E bujshme, dy shqiptarë së shpejti nën urdhrat e Mourinhos

la liga

Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga

usyk furi

VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt

cairi klubi hendboll

Çairi shkruan historinë, mposht Vardarin dhe siguron finalen e Kupës

INFO

NA NDIQ