Lotaria i paguan miliona euro djalit të deputetit të BDI-së

ina-online
ina-online

02/11/2023

Policia financiare ka hapur hetim paraprak dhe sipas njohurive të TV Telma ka marrë dokumentacion nga Lotaria shtetërore për të hetuar nëse ka parregullsi me dhënien me qira të lokalit afarist në një objekt afër Vizbegut, transmeton Portalb.mk.

Bëhet fjalë për një lokal në një ndërtesë që më parë shërbente për organizimin e dasmave, dhe të cilin Lotaria Shtetërore e ka marrë tashmë me qira nga kompania “Hej Dooel” për një shumë të madhe parash. Ndryshe, kompania nga e cila Lotaria e ka marrë objektin me qira, lidh disa zyrtarë dhe familjarë të ngushtë të politikanëve nga BDI-ja në pushtet.

Sipas hulumtimeve kompania “Hej Dooel” ka blerë tokën dhe objektin, pas së cilës kanë lidhur një kontratë qiraje me Lotarinë me çmim prej 2.6 milionë euro. Pronari aktual i kompanisë, duke iu referuar hulumtimit, është Asmir Jahoski, pronar i “Putcko Petrol” dhe djali i ish-kryetarit të Komunës së Plasnicës dhe deputet aktual nga radhët e BDI-së, Ismail Jahoski.
Asmir Jahoski u bë pronar i kompanisë më 17 tetor. Ai ia ka marrë objektin pronarit të mëparshëm Armin Mashoviç dhe transaksioni apo ndryshimi i pronësisë në Regjistrin Qendror është kryer dhjetë ditë më vonë, më saktë më 26 tetor. Meshoviç, megjithatë, mbetet menaxher i kompanisë, megjithëse nuk është më pronar i saj.

Ndërkaq marrëveshja e qirasë prej miliona dollarësh mes Lotarisë Shtetërore dhe kompanisë është lidhur në kohën kur Masoviç ishte pronar i kompanisë, të cilën e themeloi më 2 shkurt të këtij viti.

Masoviç është një ish-partner biznesi i Erxhan Sulkoskit në “Pacific Petroleum”. Sulkoski deri më 23 gusht të këtij viti ka qenë i lidhur në biznes edhe me Kushtrim Smajlaj, dhëndrin e vajzës së liderit të BDI-së Ali Ahmeti, në kompaninë “K.S.A International”.
Adresa e vjetër e “Hej”, deri në korrik të këtij viti është në një objekt në Karposh të Shkupit, pikërisht pranë qendrës tregtare “Leptokarija”. Në adresën e të njëjtit objekt të ndërtuar nga “Putsko Petrol” është e regjistruar edhe kompania e dhëndrit të Ali Ahmetit.

Drejtor i Lotarisë Shtetërore është Përparim Bajrami, i cili sipas opozitës është bashkëpunëtor i ngushtë dhe ish-shefi i kabinetit të zëvendëskryeministrit të parë Artan Grubi. Për Grubin, akuza të tilla janë lajme të rreme. Ai thotë se Bajrami nuk ka qenë asnjëherë i punësuar në kabinetin e tij, as asistent, e më së paku si shef./Portalb.mk

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Prerja e druve drunj dru

Sejdiu: Po ndodh një ‘masakër’ ekologjike në territorin e komunës së Zhelinës (FOTO)

stefan bogoev

Bogoev: Jam i sigurt për një fitore të dyfishtë në zgjedhjet e Frontit Evropian

arben taravari ziadin sela

Arben Taravari: ASH e fortë dhe unike, ka vite që lexojmë lajme për përçarje

3fb9fdb9-5211-407a-a732-9132e4550a33-1392x815

Mexhiti, Kasami dhe Gashi takojnë Islam Aliajn, deputetin shqiptar në Zvicër

Ilire Dauti

Deputetja që zhvillon betejën për shqiptarët pa nënshtetësi

Boban Stefkovski Gazi Baba

LSDM: Kryetarët e VMRO-së marrin 1500 euro rrogë, ndërsa qytetarëve të Gazi Babës u kanë borxhe

moti dimer acar temperatura

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

bujar-osmani-kovacevski-ahmeti

Ky do të jetë kryeministri i parë shqiptar në Maqedoni ?! (FOTO)

tanja fajon

Fajon: Ndryshimet kushtetuese janë të nevojshme që vendi të ecë përpara

INFO

NA NDIQ