LSDM: DPMNE është parti antievropiane që nuk dëshiron që ne të jemi anëtarë të BE-së

ina-online
ina-online

22 Gusht, 2023

“Është e qartë se DPMNE është një parti anti-evropiane e cila në thelb nuk ndryshon nga partia politike e Majtë. Në të njëjtën kohë, Hristijan Mickoski është kundër BE-së, siç ishte kundër anëtarësimit në NATO. Njësoj si Gruevski, i cili e bllokoi anëtarësimin në NATO për 11 vjet dhe e mbajti vendin të izoluar dhe jashtë integrimeve evropiane”.

Ky reagim është përcjell sot nga partia në pushtet LSDM duke akuzuar partinë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE, përcjell INA.

Në reagim thuhet se çmimi i këtyre bllokadave të Mickoskit dhe DPMNE-së është i shtrenjtë, nënkuptojnë edhe 11 vite të tjera të humbura për mbarë popullin tonë, për vendin tonë, por qytetarët tanë nuk kanë për të humbur dekada të reja.

“80% e qytetarëve të Maqedonisë janë pro anëtarësimit në BE, madje një e katërta e votuesve të DPMNE janë për anëtarësimin në BE. Anëtarësimi në BE do të thotë prosperitet ekonomik, standard më i mirë jetese, paga më të larta, drejtësi sociale. LSDM, së bashku me shoqërinë civile, bashkë me bllokun pro-evropian, nuk do të lejojnë që DPMNE të kërcënojë të ardhmen evropiane të vendit, thuhet në deklaratën e kësaj partie.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi për Zërin e Amerikës: Partnerët tanë strategjikë vërejnë dhe mbështesin përparimin tonë drejt Bashkimit Evropian

2579CC16-59D8-405E-B69C-2C3375E03728

Çka paralajmëron Fatmir Limani?!

policia-714x420

Të shtëna me armë zjarri në Gjorçe Petrov, plagoset një person

abdulla mehmeti

Shërbimet sekrete serbe dhe ruse janë të infiltruara thellë edhe në Maqedoni

nato-mkd-zname

Sot në Shkup mbahet konferenca e shefave të Shtatmadhorive të armatave nga vendet anëtare të NATO-s

Ali Ahmeti

Ali Ahmeti: Shpifjet nuk mund të na zhvendosin nga platforma për shqiptarët

Klinika-Shkup

VMRO alarmon për parregullsi në furnizimet publike në Hematologji: Drejtoreshë vajza, babai ofertues për furnizime

policia-714x420

Kallëzim penal ndaj një 27-vjeçarit nga Kumanova, ka sulmuar punonjësit e policisë pyjore

gjykata-kushtetuese

Gjykata Kushtetuese e Maqedonisë sot do të vendosë për evidencën në regjistrat amë

INFO

NA NDIQ