LSDM i reagon Mickoskit: Në kohën e VMRO-DPMNE-së punëtorët kishin 8.900 denarë pagë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2022

LSDM përmes një komunikate reagoi ndaj deklaratës së Mickoskit për pagën minimale duke thënë se në kohën kur partia e tij qeveriste, punëtorët fitonin 8.900 denarë.

“VMRO-DPMNE është partia e cila është kundër punëtorëve. Gruevski dhe Mickoski e promovonin vendin tonë si parajsë për fuqinë e lirë punëtore dhe sot Mickoski pa turp thotë se mbështesin pagën minimale”, thonë nga LSDM.

Ata shtojnë se ekonomistët e Mickoskit publikisht kundërshtojnë rritjen e pagës minimale dhe se Trajko Sllaveski dhe Danella Arsovska janë në frontin kundër rritjes së pagës minimale.

“Po ashtu VMRO-DPMNE gjatë 4 viteve ka bllokuar të gjitha ligjet që ishin në interes të rritjes së të hyrave për qytetarët. E bllokoi rritjen e pagave të mjekëve dhe mbështetjen financiare në kohë krize. LSDm e rriti pagën minimale dhe vetëm për 4 vjet e gjysmë kemi dyfish rritje të pagës minimale”, theksojnë nga LSDM.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

bajram begaj

Presidenti Begaj përshëndet miratimin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës të rekomandimit për anëtarësimin e Kosovës në KiE

IMG_1166

Deputetja e Turqisë në KiE: Jam me prejardhje nga Kosova, e mbështes me zemër

INFO

NA NDIQ