LSDM ja kur do ta shpalos kandidatin për president, Kovaçevski zbulon detaje?!

ina-online
ina-online

19/02/2024

Kryetari i LSDM-së Dimitar Kovaçevski, sot deklaroi se partia e tij do të del me kandidat të vetin për president në fund të muajit.

Ai deklaroi se “kandidati i tyre do të mbështetet nga partnerët e koalicionit”.

“LSDM do ta ketë kandidatin për president në fund të këtij muaji ose në fillim të muajit të ardhshëm. Kandidati presidencial që do të propozojmë do të mbështetet nga partnerët tanë të koalicionit. Sa kandidatë presidencialë do të ketë në vend varet nga partitë politike. Unë nuk do të ndërhyj nëse një parti politike do të kandidojë apo jo një kandidat presidencial, nëse një individ do të kandidojë”.

“Megjithatë, ne jemi një shoqëri demokratike dhe çdo kandidat, çdo parti politike ka të drejtë të kandidojë për çdo detyrë. Ajo që di është se kandidati ynë për president do të mbështetet nga partitë politike që kanë qenë me ne në koalicion, që janë me ne në koalicion dhe që do të jenë në zgjedhjet e ardhshme me ne në një koalicion, me të cilin tashmë po fillojmë bisedimet. Për ecurinë konkrete të zgjedhjeve”, tha Kovaçevski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

improvizim bujar

Pasi mori rolin e kryetarit të Kuvendit, Ziadin Sela në seancën e improvizuar shpalli Bujar Osmanin president të shtetit

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Protesta_Mjeket

Specialistët privatë vazhdojnë me grevën, thonë se kanë presione nga klinikat dhe kolegët më të vjetër

qytetare-1280x899

Shumica e të rinjve përdorin rrjetet sociale, sipas tyre partitë janë burimi më i madh i informacioneve të pasakta

Kurti

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

ziadin sela

Sela: Pse janë të shqetësuar nga Fronti Evropian

afrim gashi

Gashi: Ata që sot e sulmojnë Albin Kurtin, janë të njëjtit që po i vajton edhe Aleksandar Vuçiqi

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

dimri-bore temperatur

Në viset malore reshjet e shiut do të kalojnë në reshje të borës, njihuni me parashikimin e motit për Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ