LSDM: Ka filluar pagesa për pensionistët, rritje e pensioneve minimal dhe mesatare

INA
INA

29/12/2023

Nga LSDM njoftojnë se ka filluar pagesa e mbështetjes financiare nga pakoja e fundit e masave kundër krizës.

“Për një periudhë prej 5 muajsh, pensionistët me pensione deri në 14.000 denarë marrin 15.000 denarë. 10.000 denarë u jepen pensionistëve, pensionet e të cilëve janë nga 14.000 deri në 16.000 denarë. Pensionistët me pension prej 16.000 deri në 19.000 denarë do të marrin 7.500 denarë” thonë nga LSDM.

Ata sqarojnë se me metodologjinë e vendosur LSDM-ja e ka rritur pensionin minimal për 50% dhe pensionin mesatar për 50% në krahasim me kohën e OBRM-PDUKM-së, parti e cila, siç thonë ata, pensionistët i kujtonte vetëm para zgjedhjeve.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

radoicic radojcic spiric

VIDEO: Radoiçiq grushton ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës së Veriut

card-trump

Made in Veles: Kartelat ‘milionëshe’ me portretin e Trumpit

pendarovski bujar osmani

Pendarovski me 400 euro rrogë do të shpërngulej nga Maqedonia, Osmani me mbi 2.500 euro rrogë thotë se mund të detyrohet të marrë borxh! Qytetarët si ia dalin?

Oleksiy Goncharenko

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron!

MVR-polici-a-1-750x430

(VIDEO) Hetohet lidhja ndërmjet vrasjes në Bllacë dhe djegies së lokalit në Çair

burgu manastirit

Shpërthen zjarr në burgun e Manastirit, lëndohet një i burgosur

lista zgjedhore

Nesër fillon inspektimi publik i Listës Zgjedhore për zgjedhjet presidenciale dhe kuvendare

edmond mustafa tuz mali zi

Shqiptari i vrarë sot në Mali të Zi, kishte kërkuar statusin e dëshmitarit, ka ofruar informacione për disa vrasje

scholz-shulc-olaf

Gjermania nuk do të dërgojë trupa tokësore në Ukrainë

INFO

NA NDIQ