LSDM: Maqedonia është lidere në shfrytëzimin e fondeve IPARD

INA
INA

19/10/2023

Partia maqedonase në pushtet LSDM, në një kumtesë për media thotë se Qeveria ka shfrytëzuar 98 përqind të fondeve IPARD.

Sipas LSDM-së, Maqedonia e Veriut është lidere në rajon në shfrytëzimin e fondeve IPARD.

“Jemi vendi i parë që kemi filluar me programin IPARD 3, me çka hapen disa fusha për mbështetje, por edhe për pagesë avans për biznis ide. Bujqit i kanë parë përfitimet, me mbështetjen për të modernizuar prodhimet e tyre, të japin prodhime që konkurrojnë dhe të kontribuojnë për zhvillimin e ekonomisë”.

“Vitet e kaluara me ndihmën e BE-së janë krijuar kushte për modernizimin e prodhimit bujqësor, hapjen e shumë objekteve të reja përpunuese, objekte për turizmin rural, ferma, makineri moderne bujqësore, sisteme vaditëse, biznese të vogla nga zonat rurale”, thonë nga LSDM.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Prerja e druve drunj dru

Sejdiu: Po ndodh një ‘masakër’ ekologjike në territorin e komunës së Zhelinës (FOTO)

Liridona ademaj

“Ishte e dashur, e donte familjen”, si e kujtojnë kolegët suedezë Liridona Ademaj-Murseli

stefan bogoev

Bogoev: Jam i sigurt për një fitore të dyfishtë në zgjedhjet e Frontit Evropian

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

Leonard ademi

“Nuk e dinë se nënën ua kanë vra”, vëllai i Liridona Ademit tregon çfarë i thanë fëmijët pas krimit të rëndë në Prishtinë

arben taravari ziadin sela

Arben Taravari: ASH e fortë dhe unike, ka vite që lexojmë lajme për përçarje

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Gjykata jep detaje, ja si ndodhi vrasja e Liridonës

3fb9fdb9-5211-407a-a732-9132e4550a33-1392x815

Mexhiti, Kasami dhe Gashi takojnë Islam Aliajn, deputetin shqiptar në Zvicër

Ilire Dauti

Deputetja që zhvillon betejën për shqiptarët pa nënshtetësi

INFO

NA NDIQ