LSDM: Mickoski kapituloi, u konfirmua shumica e zgjeruar me 65 deputetë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2023

VMRO-DPMNE mund të shpallë kapitulimin e Hristijan Mickoskit në temën – zgjedhje të parakohshme.

Kështu e nisë komunikatën për media sot partia maqedonase në pushtet, LSDM. Sipas asaj që thuhet në kumtesë, me votimin prej 65 deputetëve në Kuvend, u konfirmua shumica e përforcuar parlamentare e LSDM-së dhe koalicionit, informon Zhurnal.

“Dështuan të gjitha deklaratat e rejshme të Hristijan Mickoskit se do të ketë shumicë të re, se Kuvendi do të shpërbëhet, se qeveria është në prag të shpërbërjes.

U dëshmua se tema e vetme për zgjedhje të parakohshme është rritja e shumicës parlamentare së VMRO-DPMNE-së, ku Mickoski e bazonte politikën e tij në 2,5 vitet e kaluara, është thjeshtë luftë për kolltuk dhe asgjë tjetër.

Të gjitha bllokadat që i bënte VMRO-DPMNE në Kuvend në kohë të krizës ekonomike dhe energjetike, në kohë të pandemisë, histeria për asimilim apo bullgarizim, kishte për qëllim krijimin e tensioneve, destabilizim dhe dëshirë për pushtet, para e tenderë”, thuhet mes tjerash në komunikatë.

Sipas LSDM-së, VMRO-DPMNE është në robëri të së Majtës, prandaj ka bërë gjithë këto bllokada dhe zvarritje.

“Me çdo zvarritje të seancave në Kuvend nga ana e VMRO-DPMNE-së, çdo ditë në kohë krize, u harxhuan nga 55 mijë euro, para të qytetarëve.

Shumica e rritur siguron stabilitet politik, efikasitet të rritur të Kuvendit dhe sjelljen më të shpejtë të ligjeve. Do të kontribojë për realizim të përshpejtuar të reformave në ekonomi, në gjyqësi dhe në rrugën e integrimit evropian të shtetit në BE”, thuhet në komunikatën e LSDM-së./Zhurnal.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ