LSDM: Ndryshimet kushtetuese janë për vazhdimin e rrugës evropiane të vendit

INA
INA

13 Shtator, 2023

Ndryshimet kushtetuese janë për vazhdimin e rrugës evropiane dhe do të sigurojnë të ardhmen evropiane të shtetit dhe qytetarëve të tij, thuhet në kumtesën e sotme të LSDM-së.

“Rëndësia e momentit historik me të cilin po përballet vendi është thelbësore dhe duhet të bëjë një hap përpara në procesin e integrimit evropian.

Dyert e BE-së janë të hapura, mbështetja e partnerëve strategjikë është e fortë dhe e qartë.

VMRO-DPMNE nuk ka argumente për të bllokuar miratimin e amendamenteve kushtetuese, të gjitha gënjeshtrat deri në një janë fundosur.

Së pari shpërndanë frikë dhe panik për asimilimin dhe bullgarizimin dhe gjuhën maqedonase si dialekt bullgar. Jo vetëm që nuk ka asimilim apo bullgarizim, por kemi gjuhën dhe identitetin maqedonas të mbrojtur”, thonë nga LSDM.

Nga atje thonë se ra në ujë edhe retorika për diktimin bullgar, negociatat nuk bëhen me Bullgarinë, por me Bashkimin Evropian. Korniza e negociatave është miratuar nga të gjitha vendet anëtare të BE-së dhe një gënjeshtër tjetër e VMRO-DPMNE-së është se mund të rinegociohet.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Pa Ligj për konfiskim të pasurisë në procedurë civile, nuk mund të kemi luftë kundër korrupsionit dhe krimit

escobar-eskobar

Eskobar: I jemi mirënjohës Maqedonisë së Veriut për lidershipin rajonal dhe pro-evropian

arber ademi

Ademi: Lloga ka mbështetjen e BDI-së

ajri-i-ndotur

“Guardian”: Maqedonia dhe Serbia kanë ajrin më të ndotur në Evropë

716F1539-899D-41AB-90AC-C62E741F7F4F

Të kapur fort dorë për dore, Osmani takon Biden në SHBA

720632AE-5507-47CA-B690-47C76770F387

Besimi takoi ambasadoren amerikane: Maqedonia e Veriut të vazhdojë rrugën e anëtarësimit të plotë në BE

F6838740-86EE-42DE-9172-1B5332D977E2

Kroacia zbulon pesticid helmues në specat e importuar nga Maqedonia

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Paga minimale do të rritet për 10%

Arrestim_Pranga-780x468-1

Arrestohet 52 vjeçari nga Gostivari, akuzohet për dhunë ndaj bashkëshortes së tij

INFO

NA NDIQ