LSDM: Në kohë krize rritëm pagat dhe pensionet, ulëm papunësin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/03/2022

Në kohë të krizës globale, masat dhe politikat e LSDM-së po japin rezultate reale, të dukshme.Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikave, papunësia është në nivelin më të ulët që nga pavarësia e deri më tani – 15.2 për qind, thuhet në komunikatë e LDSM-së.

Nga LSDM theksojnë se papunësia është ulur për 5,6% në kohë të krizës globale.

“Kjo është konfirmuar edhe me raportin e FMN-së i cili konstatoi se me masat e suksesshme të Qeverisë janë shpëtuar mbi 60.000 vende të punës. Pagën mesatare e rritëm në 29.943 denarë, përderisa pagën minimale e rritëm në nivelin historik më të lartë deri më tani prej 18.000 denarë”, thuhet mes të tjerash.

Sipas LSDM-së me metodologjinë e re pensionet do të rriten në mesatare nga 900 denarë, ndërsa siguruam edhe ndihmë financiare prej 3.000 denarë për të gjithë 330.000 pensionistët.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-04-17-20-37-20-617_com.facebook.katana-edit

Fol: Përleshje fizike në BDI-në e Gostivarit, Nevzati i jep shuplakë Valdetit?!

shkolla shqipe zvicer

Rreth 10 milionë euro të prindërve harxhohen për uniforma, fotografi dhe ushqime

lsm-sindikata780x439-1

LSM: Është e turpshme që në shekullin e 21-të të lutemi për pagë, ditët në vijim do të radikalizojmë protestën

open-balkan

A do të ndodh tërheqja nga Ballkani i Hapur, Osmani e paralajmëron

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

BESIMI

Nënshkruhet Kodi për Zgjedhje Korrekte dhe Demokratike

hoxha555

Shaqiri: Komandat i përgjithshëm i UÇK-së për Maqedoni ka qenë Emrush Xhemajli, jo Ali Ahmeti

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

INFO

NA NDIQ