LSDM: Në kohën e OBRM-PDUKM-së, paga mesatare ishte 360 ​​euro

INA
INA

25/12/2023

LSDM-ja deklaron se e ka ngritur pagën mesatare në 39.000 denarë, më shumë për të gjithë punëtorët. Ato shtojnë se politikat ekonomike të LSDM-së japin rezultat konkret, paga mesatare është në rritje të vazhdueshme. LSDM e rriti pagën mesatare në gati 39.000 denarë, gjegjësisht 630 euro.

“Në kohën e OBRM-PDUKM-së, në vitin 2016, paga mesatare ishte 360 ​​euro. Me OBRM-PDUKM punëtorët morën edhe 270 euro më pak pagë mesatare se sot. OBRM-PDUKM ishte e fokusuar në monumentet dhe shelgjet e zisë, LSDM është e përkushtuar për qytetarët, për punëtorët, vlerëson, respekton dhe vlerëson punën e të gjithë punëtorëve.Për OBRM-PDUKM -në punëtorët ishin vetëm fuqi punëtore e lirë, për LSDM-në punëtorët dhe standardi i tyre i jetesës janë të rëndësishëm” thuhet në deklaratën e tyre.

LSDM shton se në muajin tetor, rritja e pagës mesatare është rreth 5 herë më e lartë se rritja e inflacionit, sipas tyre kjo gjë që është dëshmi e matshme se politikat ekonomike të qeverisë për paga më të larta dhe dinjitoze dhe një sërë masash për uljen e inflacionit japin rezultate konkrete.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vmro-bdi

BDI: Mickoski injoroi Amerikën, injoroi Europën, po injoron edhe të ardhmen europiane të qytetarëve

foshnje bebe

Të dhëna alarmante/ Martohen vëlla e motër në Veles se u ngatëruan gjatë birësimit

kuvendi-jashte-1024x681-1024x681-780x470-1-696x419-1

Seancë e Komisionit Parlamentar për Financim dhe Buxhet

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Bujar Osmani

Instituti “Arben Xhaferi”: Bujar Osmani ka shkelur ligjin shtatë herë radhazi brenda një viti duke i mbajtur të fshehura shpenzimet e tij si Ministër i jashtëm

Kamionet-1-520x360-1

Pasaporta më shpejt për shoferët e kamionëve dhe autobusëve

Qeveria talat xhaferi

Qeveria konstatoi dhe miratoi tekstin e Strategjisë kombëtare për zhvillim 2024-2044

naim-bajrami

Krahu i Selës i ASH-së vetë apo koalicionim për zgjedhjet, flet Bajrami

Ageler

Ageler: Diskursi i fushatës të fokusohet në çështje esenciale, jo në sulme personale

INFO

NA NDIQ