LSDM: Në kohën e VMRO-DPMNE-së, punëtorët u trajtuan si forcë e lirë punëtore

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/05/2023

Nëpërmjet një kumtese të LSDM-së thuhet se për 11 vjet, VMRO-DPMNE ka ndërtuar barok të rremë, përmendore dhe palma dhe pasuronte të parët e partisë, ndërsa punëtorët, sipas LSDM-së, zhyteshin në varfëri.

“Pallati i bardhë shkilte dinjitetin e njerëzve, i mbante pagat e ngrira, ndërsa punëtorët i trajtonte si fuqi e lirë punëtore”, thonë nga LSDM duke theksuar se në kohën e VMRO-DPMNE-së, vendi është promovuar si parajsë për fuqi të lirë punëtore.

Sipas tyre, në kohën e VMRO-DPMNE-së, punëtorët kanë marrë 8.900 denarë pagë minimale.

“Me vite nuk e rritën pagën minimale, ndërsa LSDM kur rriti pagën minimale, VMRO-DPMNE kundërshtoi me arsyetimin se do të ketë largime nga puna. VMRO-DPMNE ka bllokuar të gjitha ligjet që ishin në interes të rritjes së pagave, duke dëshmuar se është parti kundër punëtorëve”, thuhet në kumtesën e LSDM-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

reuten

Reuten: Sanksionuam Kosovën, jo agresorin – duhen hapa ndaj Vuçiqit e Dodikut

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

IMG_9497

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

IMG_9496

IPIS demanton: Nuk kemi bërë anketë që u shpërnda sot

IMG_9478

Pritja e Taravarit në Strugë në hapjen e shtabit zgjedhor (Video)

IMG_9479

Selimi: Ndihma e shpejt në Shkup për herë të parë me shef shqiptar

David-Philips

Serbët le të shkojnë në Serbi, nëse duan të përdorin dinarin, thotë ish-zyrtari amerikan

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI me kandidatë për deputetë në njësitë 3 dhe 4, ja emrat?

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

INFO

NA NDIQ