LSDM: Në shtator pensioni do të rritet për 1200 denarë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/03/2023

LSDM, përmes Qeverisë dhe shumicës parlamentare vazhdon të kujdeset për të gjitha kategoritë e qytetarëve, tha në një konferencë për media deputetja e LSDM-së, Sanela Shkrijelj. Ajo shtoi se sipas vlerësimeve, pensionet do të rriten për rreth shtatë për qind, që do të thotë se pensioni mesatar në mars të këtij viti do të rritet për mbi 1200 denarë.

“Nga ky muaj paga minimale sërish po rritet dhe do të arrijë në 20.175 denarë, gjegjësisht mbi 2.000 denarë më shumë se paga minimale e mëparshme, e cila ishte 18.000 denarë. Sipas metodologjisë së barazimit të pensioneve, nga ky muaj do të rriten pensionet për 330 mijë pensionistë” – tha Sanella Shkrijelj, deputetja e LSDM-së.

Reaguan nga VMRO-DPMNE-ja ku thonë që po të kujdeseshin me të vërtet për rrogat dhe pensionet dhe standardin e qytetarëve, atëherë nuk do të kishin lejuar të humbnin 18 milionë euro.

“LSD janë të shkëputur nga realiteti. Gjatë mbajtjes së konferencave për shtyp, mbi 500,000 qytetarë tanë jetojnë në prag të varfërisë. Inflacioni është 17.1 për qind dhe rritja e pagave dhe pensioneve për të cilat ata mburren nuk kanë vlerë të shtuar. Inflacioni ha paratë e qytetarëve. Me 18 milionë euro të humbura nga eurodetyrimet, pagat dhe pensionet e pensionistëve mund të ishin rritur me një përqindje më të madhe” – thonë nga VMRO-DPMNE.

Pas vendimit të fundit për ngrirjen e çmimit të bukës së bardhë dhe gjysmë të bardhë, në ditët në vijim do të ketë ulje të ndjeshme të çmimeve edhe të produkteve të tjera paralajmërojnë nga Qeveria. Çmimi i makaronave ulet për 15 për qind, ndërsa produktet e qumështit ulen për 10 për qind. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
5 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
5 orë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
5 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
8 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
12 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

ME TE LEXUARA

15 orë
BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari
5 orë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
22 orë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
15 orë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut
5 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
21 orë
Mickoski: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë rrugë me dy kahje, pyetja e vërtetë është pse Greqia nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës

LEXO MË SHUMË

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

IMG_4336

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

IMG_4335

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

63cca913-aa66-4fdf-a82b-8dc41175a33c

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

INFO

NA NDIQ