LSDM: Nga marsi pagë minimale prej 18 mijë denarëve, e përmbushëm premtimin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2022

Nëpërmjet një njoftimi të LSDM-së thuhet se qeveria e udhëhequr nga LSDM sërish dëshmoi se vlerëson punën e punëtorëve.

“Është arritur marrëveshje përmes Këshillit Ekonomik dhe Social dhe paga e muajit mars, ashtu siç premtuam do të jetë 18 mijë denarë”, shprehen nga LSDM.

Ata shtojnë se 80 mijë punëtorë do të marrin pagë më të lartë dhe se për 5 vjet është rritur paga dyfish, nga 9.000 denarë në 18.000 denarë.

“Qeveria e LSDM-së do të subvencionojë kontributet nga dallimi i rritjes deri në fund të vitit”, thonë nga LSDM duke shtuar se është e rëndësishme të ketë punëtorë të motivuar por edhe ndërmarrësi të fuqishme që të kontribuojë në rritjen e ekonomike.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN sonte mban tubimin qëndror në Shkup, kanë një kërkesë për pjesëmarrësit

bilall kasami

Kasami: Një ndër pikat kryesore të qeverisë së ardhshme do të jetë procesi i decentralizimit

inbound6681746849427487932

Sistemi zgjedhor në RMV të plotësohet me lista të hapura dhe votim për kandidatin e preferuar

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

INFO

NA NDIQ