LSDM: Nuk rritet çmimi i energjisë elektrike, nga dhjetori rikthehet tarifa e lirë ditore

INA
INA

02/10/2023

Pas nesh është një sezon ngrohjeje në kushte krize, në të cilën kemi hyrë me pasiguri, por treguam se shteti dhe institucionet kanë kapacitete, sezoni kaloi pa rritje të çmimit të energjisë elektrike dhe pa kufizime, ndonëse kishte pritshmëri dhe komente të tilla, tha anëtari i KQ të LSDM-së, Dario Nikollovski.

Nikollovski për “TVM” theksoi se qytetarët mund të jenë të qetë sa i përket furnizimit me rrymë dhe çmimit të rrymës.

“Shteti kujdeset për qytetarët dhe krijon kushte që rryma të mos rritet”, tha Nikollovski, duke shtuar se tarifa e lirë ditore do të kthehet nga 1 dhjetori.

Nikollovski shtoi se të gjitha politikat, masat dhe hapat që ndërmerren, mundësojnë kushte për investime serioze në energjinë e gjelbër, të cilat janë të një rëndësie të madhe për vendin dhe qytetarët tanë.

Nga investimet e mëdha në energji, Nikollovski veçoi ndërtimin e hidrocentralit të Cebrenit, me vlerë mbi një miliardë euro, me kapacitet 333 megavat orë dhe parkun e erës së Virovit me kapacitet prej 400 megavatësh.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ali ahmeti tropoje

Grubi: Krenar që jemi të reshtuar krah Liderit të Shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut

ali ahmeti tropoje

Ali Ahmeti mori titullin Qytetar Nderi i Tropojës, Grubi: Krenar që jemi të reshtuar krah liderit të shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut

Zejneli redaksia enciklopedia

Rektori i UT-së, Prof. Dr. Jusuf Zejneli i priti në takim anëtarët e redaksisë së posaçme në RMV për hartimin e Enciklopedisë Shqiptare

vrasesit vanja palevski

Palevski ka ikur në Bjellorusi?

Ageler

Ambasadorja Ageler: SHBA-të do të vazhdojnë me sanksionimin e aktorëve të korruptuar!

angjushev koco

Koço Angjushev futet në listën e zezë të SHBA-ve

Validin Ademi

Lëvizja BESA: Rezultatet e “PISA” – BDI me sukses e shkatërroi arsimin (VIDEO)

bfi1

BFI do të bëhet me rezidencë të re luksoze ku do të ketë edhe sallë sportive (FOTO)

ambasada

Ambasada e Gjermanisë në Maqedoni me njoftim të rëndësishëm për shoferët e autobusëve, kamionëve dhe punëtorët e tjerë të kontraktuar

INFO

NA NDIQ