LSDM: OBRM-PDUKM të jep mbështetje për ndryshimet kushtetuese që do të mundësojnë hapjen e negociatave me BE-në

Picture of INA
INA

08/08/2023

Pasi janë plotësuar të gjitha kushtet që i ka vënë Hristijan Mickoski, tani deputetët e partisë së tij duhet të mbështesin ndryshimet kushtetuese. Menjëherë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese do të fillojë hapja e kapitujve të parë në negociatat me BE-në, thonë nga LSDM.

“Mickoski dhe OBRM-PDUKM më shumë se një vit i kanë gënjyer qytetarët për gjoja rrezikim të gjuhës, identitetit, kulturës dhe veçantisë maqedonase, por fakti është se ata sot janë të mbrojtur dhe të konfirmuar ndërkombëtarisht si kurrë më parë.

Dëshmi për këtë është Rezoluta e propozuar në Senatin Amerikan, si dhe Rezoluta e miratuar më parë nga Parlamenti gjerman. Është gjithashtu fakt se në rrugën tonë evropiane nuk do të ketë kërkesa të reja dhe kushte të reja dhe për këtë ka garanci nga përfaqësuesit më të lartë evropianë dhe liderët e shteteve të mëdha anëtare të BE-së”, tha LSDM.

Nga atje thonë se pas 17 vitesh në dhomën e pritjes, ne filluam negociatat me BE-në, me gjuhën e mbrojtur maqedonase, identitetin dhe veçantinë maqedonase. Tani nevojitet bashkimi, nevojitet një hap serioz përpara dhe përshpejtimi i procesit të negociatave me qëllimin përfundimtar anëtarësimin e plotë në BE deri në vitin 2030.

TË FUNDIT
1 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
1 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
2 orë
Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë
4 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit
4 orë
Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së
19 orë
Mërgimtarët ankohen për pritjet në “Tabanoc”, autoritetet thonë se situata po menaxhohet, makinat po kalojnë shpejt
1 ditë
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së
4 orë
Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së
1 ditë
Dr. Ilir Shabani, drejtor i ri i Klinikës për Sëmundje Ortopedike në Shkup

LEXO MË SHUMË

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

liqeni

Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

Murtezani-Dreksler-Mbeshtetja-e-Gjermanise-eshte-thelbesore-per-rrugen-evropiane-te-RMV-se

Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së

lope

Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

evn-1

EVN: Është riparuar defekti me rrymën elektrike pas motit të ligë në Shkup

hristijan mickoski

Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore

arben taravari

Takim në Ministrinë e Shëndetësisë për zgjerim të Listës pozitive me medikamente inovative

INFO

NA NDIQ