LSDM: Paga minimale në mars mbi 20 mijë denarë, pensionet rriten për 16 për qind

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2023

Ekonomia e vendit është në rritje në kushtet e krizës ekonomike dhe në periudhën e krizës pos-covidit. Rritja e BPV-së është shënuar për tetë tremujorë me radhë, thuhet në kumtesën e sotme të LSDM-së.

Nga atje thonë se në të njëjtën kohë inflacioni është në rënie.

“Norma e inflacionit është në rënie për tre muaj rresht. Tendenca në rënie vazhdon dhe gjatë vitit norma e inflacionit do të jetë njëshifrore.

Pagat dhe pensionet po rriten. Sipas metodologjisë së miratuar, paga minimale në mars do të rritet në mbi 20.000 denarë, ndërsa pensionet për një vit do të kenë rritje prej 16 për qind”, thonë nga LSDM.

TË FUNDIT
9 minuta
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
1 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
1 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
2 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
2 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër
21 orë
Kasami në takimin e parë të punës me Koçoskën flasin mbi decentralizimin e komunave
2 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
1 ditë
Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare
8 orë
Rama nga Londra: Shqipëria do të mikpresë vitin tjetër Samitin e Komunitetit Politik Europian
2 ditë
Arrestimi i veteranit të UÇK’së, Ambasadori Qehaja: S’ka rrezik për dorëzimin e Blerim Ramadanit në Serbi
1 ditë
“Më e lehtë me miqtë”- Vuçiç ndan foton me Ramën dhe Orban nga samiti në Britani

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

INFO

NA NDIQ