LSDM: Po e ulim shkallën e papunësisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

29/01/2022

Qeveria e udhëhequr nga LSDM-ja, përmes masave dhe politikave efektive, po siguron ulje të shkallës së papunësisë dhe standard më të lartë të jetesës për qytetarët edhe në kohë krize, thekson kjo parti përmes një komunikate.

“Plani operacional për masat aktive dhe programet e punësimit si një nga projektet më të suksesshme të qeverisë, jep rezultate të dukshme.

Në vitin 2021, Plani Operacional mbulonte 11,292 persona të papunë. Vetëm me masat për vetëpunësim dhe mbështetje për hapjen e vendeve të punës vitin e kaluar janë punësuar 4 mijë persona, ndërsa shtesë në pagë për të rinjtë kanë marrë 3787 të rinj deri në 23 vjeç të punësuar në prodhimtari dhe bujqësi.

Për të katërtin vit radhazi po zbatohet projekti “Garancia për të rinjtë” i cili mbulon të rinjtë e papunë nën moshën 29 vjeç. Vitin e kaluar me këtë masë janë përfshirë 19298 të rinj të papunë, 75% e të cilëve femra.”, theksoi LSDM.

Më tej nënvizohet se përveç kësaj, Fondi Monetar Ndërkombëtar ka konfirmuar se rreth 60,000 vende pune janë kursyer përmes masave për lehtësimin e krizës.

“Këto të dhëna janë një motiv shtesë për vazhdimin e zbatimit të masave. Për këtë arsye është krijuar plani operativ për vitin 2022, për të cilin janë siguruar 1,73 miliardë denarë, ose 28 milionë euro. LSDM si parti përgjegjëse vazhdon të zbatojë masa dhe politika që ofrojnë vende të reja të punës, zvogëlojnë shkallën e papunësisë dhe standard më të lartë për qytetarët”, thuhet në komunikatë. (INA)

TË FUNDIT
26 minuta
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
27 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
30 minuta
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
1 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
10 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"

ME TE LEXUARA

11 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
24 orë
Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën
18 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
10 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
23 orë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
18 orë
Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta
1 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
23 orë
Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti i rëndë në autostradën Shkup – Kumanovë
17 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor

LEXO MË SHUMË

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

INFO

NA NDIQ