LSDM: Qytetarëve u kthehen 790 milionë denarë, po kërkohen gjithnjë e më shumë llogari fiskale

Picture of INA
INA

07/11/2023

Ka filluar pagesa e mjeteve nga TVSH-ja për tremujorin e tretë 2023. Gjithsej 790 milionë denarë ndodhen në llogaritë e gati gjysmë milioni qytetarëve, thonë nga LSDM-ja, duke theksuar se me projektin “TVSH-ja Ime”, për katër vjet, në llogaritë e qytetarëve janë kthyer gati 120 milionë euro.

“Përveç të ardhurave shtesë për përdoruesit, sipas partisë, kjo masë ndikon pozitivisht edhe në uljen e ekonomisë gri, pasi gjithnjë e më shumë qytetarët kërkojnë llogari fiskale.

Nga janari 2023 është rritur pragu për rimbursim të një pjese të TVSH-së të shprehur në llogaritë fiskale, nga 1.800 denarë për një tremujor, në 2.100 denarë, gjegjësisht 8.400 denarë në vit për shfrytëzues, dhe shuma për rimbursim përmes TVSH-së time mund të rritet dhe tutje”, thuhet në njoftimin e LSDM-së.

Nëse në një familje, shtojnë nga atje, janë dy shfrytëzues të kësaj mase, në buxhetin familjar për një vit hynë 16.800 denarë.

TË FUNDIT
3 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit
3 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
3 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
3 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje
7 orë
Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang
1 ditë
Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet
4 orë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
23 orë
MASH shpalli konkurset për bursa për ciklin e dytë dhe të tretë të studimeve jashtë vendit
7 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

LEXO MË SHUMË

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

presheva

Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

INFO

NA NDIQ