LSDM: Raporti i “TI” tregoi angazhimin tonë në luftën kundër krimit dhe korrupsionit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/01/2022

Partia maqedonase në pushtet LSDM, sot përmes një kumtese për media, ka shkruar rreth raportit të fundit të “Transparency International” ku Maqedonia e Veriut ka shënuar ngritje prej 24 vendeve sa i përket luftimit të krimit dhe korrupsionit.

Siç shprehen nga LSDM, rangimi i sivjetëm është më i miri në gjashtë vitet e fundit ndërsa në vitin 2020 ishim në vendin e 111 e tani në vendin e 87.

“Qeveria e kryesuar nga LSDM dhe institucionet kompetente, realizuan përparim serioz në luftën kundër krimit dhe korrupsionit. Konfirmim për atë është edhe Indeksi i korrupsionit i Transparensi Interneshënëll ku Republika e Maqedonisë së Veriut ka përparim prej 24 vendeve, që është rangimi më i mirë i shtetit tonë në gjashtë vitet e fundit”.

“Ndodhemi në vendin e 87-të me 39 pikë indeksi, në vitin 2020 ishim të ranguar në vendin e 111-të me 35 pikë indeksi. Në raport me rajonin gjithashtu kemi përparim më të madh, ndërsa në listën e Transparensi prapa nesh janë Serbia, Shqipëria, BeH. Në Raportin e Transparensi qartë ceket se ndjekja e funksionarëve nga pushteti është një nga shkaqet për përparim në luftën kundër korrupsionit”, thonë nga LSDM.

TË FUNDIT
4 minuta
Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup
12 minuta
Analisti kosovar i'a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!
18 minuta
28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon
20 minuta
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
1 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

ME TE LEXUARA

15 orë
KSHZ-ja shqyrton ankesën e Frontit Evropian
3 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues
11 orë
Nesër seanca konstituive e Kuvendit
6 orë
Kurti në hapjen e edicionit të 21-të të Javës së Bibliotekës
14 orë
Xhem Baruti Lamallari: Ky djalosh u vra sonte, ditë më parë u feju, nesër e varrosin prindërit e shkretë
3 orë
Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

LEXO MË SHUMË

mjegull-aeroport aeroplan avion

Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup

raci haradinaj

Analisti kosovar i’a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!

kufiri ushtria serbe

28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

INFO

NA NDIQ