LSDM: Realizimi më i lartë i investimeve kapitale në vitin 2022

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2023

Politikat ekonomike të Qeverisë së udhëhequr nga LSDM japin rezultate të dukshme. Viti 2022 është viti i realizimit më të madh të investimeve kapitale deri më tani, në vlerë prej 465 milionë euro”, njoftoi LSDM.

Nga aty theksojnë se “përkundër faktit se viti i kaluar u shënua nga kriza ekonomike botërore, pothuajse 90 për qind e projekteve të planifikuara kapitale janë realizuar, që është përqindja më e lartë në krahasim me 10 vitet e kaluara. Vlera e investimeve të shtetit mbi atë bazë në tre vitet e fundit arrin në 1.1 miliardë euro. Janë realizuar 1300 kilometra infrastrukturë rrugore, ka filluar ndërtimi i linjës hekurudhore me vlerë 600 milionë euro”.

“Ka përfunduar ndërtimi i gazsjellësit nga Zhidilova në Manastir dhe shumë projekte të tjera kapitale të rëndësishme për qytetarët dhe ekonominë. Për këtë vit në buxhet janë planifikuar edhe 51.8 për qind investime kapitale më të larta. LSDM si parti përgjegjëse vazhdon me masat dhe politikat që sigurojnë zhvillim, perspektivë evropiane të vendit dhe kushte evropiane të jetesës për qytetarët”, thuhet në njoftimin e partisë.

TË FUNDIT
5 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
6 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
6 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
7 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
8 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

ME TE LEXUARA

13 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
5 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
18 orë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
12 orë
Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta
18 orë
Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti i rëndë në autostradën Shkup – Kumanovë
12 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor
1 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
16 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
11 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"

LEXO MË SHUMË

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ