LSDM: Rezoluta e Senatit Amerikan konfirmon mbrojtjen e gjuhës dhe kulturës maqedonase

INA
INA

03/08/2023

Partneri ynë më i madh strategjik, SHBA, me Propozim-rezolutën për gjuhën, kulturën dhe historinë maqedonase, edhe një herë tregon përkushtimin e saj në mbështetjen e vendit tonë, thuhet në njoftimin e LSDM-së.

“Rezoluta në Senatin Amerikan për festimin e gjuhës, kulturës dhe historisë maqedonase është edhe një konfirmim i suksesit të politikës ndërkombëtare të LSDM-së dhe njohja e rolit konstruktiv të maqedonasve në ndërtimin e shoqërisë amerikane.

Më herët, një rezolutë të ngjashme ka miratuar edhe Bundestagu gjerman, me të cilin gjuha, kultura dhe historia maqedonase marrin njohje dhe promovim në mbarë botën.

Ndryshe nga gënjeshtrat e OBRM-PDUKM-së për gjoja rrezikim të gjuhës dhe identitetit maqedonas, fakt është se sot ato mbrohen dhe konfirmohen ndërkombëtarisht si asnjëherë më parë”, thonë nga LSDM./Telegrafi/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Pacolli akuzon “disa njerëz” se po tentojnë ta ngatërrojnë publikun rreth vrasjes së Liridonës

liridona

Publikohet video nga restoranti ku Naimi i çoi fëmijët dhe Liridonën pak para vrasjes

granit plavaa

Videoja e Granit Plavës, i dyshuari për ekzekutimin e Liridonës, kur hyn në restorant

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

lumir ldk gazetaret

LDK zgjedh Kryesinë e re, këta janë emrat e nënkryetarëve dhe anëtarëve

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

INFO

NA NDIQ