LSDM: Rritëm pensionin mesatar me 40% në vetëm gjashtë vite

Picture of INA
INA

15/08/2023

Partia maqedonase në pushtet LSDM, nëpërmjet një kumtese për media thotë se “e kanë rritur pensionin mesatar me 40% në vetëm gjashtë vjet”.

Nga kjo parti thonë se vazhdimisht punojnë në përmirësimin e standardit jetësor të të gjithë qytetarëve, veçanërisht të pensionistëve.

“Nëse në vitin 2016 pensioni mesatar ishte 13.754 denarë, ndërsa sot është 19.106 denarë në vitin 2023, që është një rritje prej 40 për qind gjatë mandatit të qeverive të udhëhequra nga LSDM. Për rritjen e vazhdueshme dhe në kohë të pensioneve, së bashku me pensionistët kemi miratuar një metodologji të re me të cilën pensionet rriten çdo gjashtë muaj”.

“Me metodologjinë e re, pensionet për vetëm 18 muaj nga janari 2022 deri në shtator 2023 do të rriten për 26 për qind, ndërsa për të njëjtën periudhë e kemi rritur pensionin minimal nga 9.000 denarë në 12.500 denarë. Është një rritje dukshëm më e lartë e pensioneve krahasuar me vitet para 2016 kur -OBRM-PDUKM i rriti pensionet me një shumë të parëndësishme jashtë ligjit, fikse dhe ekskluzivisht para zgjedhjeve”, thonë nga LSDM.

Gjithashtu shtojnë se përveç rritjes së pensioneve, kanë dhënë edhe ndihmë shtesë financiare në muajt më të vështirë të krizës ekonomike botërore.

“Bashkëqytetarët tanë më të vjetër që e ndërtuan këtë shtet duhet të kenë kushte për jetë dinjitoze dhe ne si LSDM ua mundësojmë këtë dhe për këtë vazhdojmë me kujdes të vërtetë në veprim për bashkëqytetarët tanë”, thonë nga LSDM.

TË FUNDIT
37 minuta
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
5 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
7 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
10 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
14 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

ME TE LEXUARA

16 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
7 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
15 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
5 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
15 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

INFO

NA NDIQ