LSDM: Rriten pensionet për 330.000 pensionistë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

15 Mars, 2023

LSDM njofton se 330.000 pensionistë do të marrin pensione më të mëdha nga muaji mars.

Me pensionin e marsit, siç sqarojnë ata, pason një rritje historike e pensioneve me 8.4 për qind për të gjithë 330 mijë pensionistët.

“Pensioni mesatar nga 17.666 do të rritet në 19.150 denarë. Përmes politikave të përgjegjshme dhe efikase, qeveria e udhëhequr nga LSDM për vetëm një vit nga marsi 2022 deri në mars 2023 i rriti pensionet për 18 për qind, gjë që nuk ka ndodhur kurrë më parë.

Falë metodologjisë së re të korrigjimit, me të cilën pensionet korrigjohen dy herë në vit me rritjen e kostos së jetesës dhe rritjen e pagës mesatare, sigurohet rritje e vazhdueshme e të hyrave pensionale”, thuhet në njoftimin e LSDM-së.

Nga atje shtojnë se institucionet vazhdojnë të përkujdesen për pensionistët, të cilët, siç thonë nga atje, duhet të jetojnë me dinjitet.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Polici-a-2-750x430

Punëtori nga Shqipërie humb jetën gjatë punës në një objekt ndërtimi në Çair

nexhmedin-spahiu

Spahiu: Nëse Serbia e pushton Veriun nuk ka më ujë e as rrymë për Kosovën

fatmir mexhiti

Ministri Mexhiti mori mbështetjen e kryeministrit për heqjen e drejtorëve ekonomikë

zvicer vevey policia vrasje

Zvicër, vritet nëna e katër fëmijëve në banesën e saj

Erdogan Kilicdaroglu

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut – gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

1_edward-joseph-487x365

Joseph: Problemet në veri të Kosovës i zgjidhin katër shtete të NATO-s

tina turner ervin

Tina Turner ka lënë pasuri 250 milionë euro, ja kush e trashëgon?

messi-ronaldo

Messi parakalon Ronaldon dhe shkruan historinë!

ritchie-torres

Kongresmeni Torres del kundra Blinken për Kosovën: “Zhgënjyese që Sekretari Blinken sulmoi publikisht një aleat të Amerikës”

INFO

NA NDIQ