LSDM-së përcaktoi kandidatët e Qeverisë Teknike

INA
INA

27/12/2023

Komiteti Qendror i LSDM-së dje pasdite ka bërë një seri përcaktimesh lidhur me strukturën e Qeverisë Teknike dhe drejtuesit e saj.

Kryetari i partisë, Dimitar Kovaçevski, është autorizuar të formojë një grup punues që do të dialogojë me subjektet politike, organizatat joqeveritare dhe mbështetësit e rrugës evropiane.

Në këtë kontekst, Jovan Mitreski është emëruar kandidat për kryetar të Kuvendit deri në përfundim të mandatit parlamentar 2020-2024.

Emrat e tjerë të qeverisë së ardhshme janë përcaktuar, përfshirë kandidatin për zëvendësministër shtesë të punëve të brendshme, Mitko Bojmacaliev.

Në fushën e politikave të qeverisjes së mirë, Slavica Grkovska do të jetë kandidatja për zëvendëskryeministrin, ndërsa për çështje ekonomike dhe evropiane janë emëruar Fatmir Bytyqi dhe Bojan Mariçiq.

Kandidatë të tjerë janë përcaktuar për postet e ministrave dhe zëvendësministrave në sektorët e drejtësisë, shëndetësisë, financave, vetëqeverisjes lokale, dhe shoqërisë informative dhe administratës.

Partia gjithashtu ka shpallur përgatitjen për zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare, duke shprehur besimin në fitoren dyfish të LSDM-së. Sekretari i përgjithshëm, Mile Zeçeviq Vardarski, është zgjedhur kryetar i shtabit zgjedhor të partisë.

Ndërsa si përfaqësuese e Forumit të Gruas dhe ministre aktuale, Jovana Trençevska, është emëruar kandidate për zëvendësministre shtesë për punë dhe politikë sociale.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Rreziku nga Rusia – Ja kur hapet “kutia e Pandorës” sipas Bujar Osmanit!

IZETT-1392x928

Izet Mexhiti: Përplasjet e mia në BDI datojnë nga viti 2016 kur isha kundër koalicionimit me Nikolla Gruevskin

IMG_9321

VIDEO/Pajaziti: Premtimet e Ali Ahmetit për heqjen e 20%, reprizë që 20 vite vazhdimisht përsëritet

Taravari Gostivar

Taravari: Për pak orë mblodhëm 8 mijë nënshkrime

policia-haracine

Detajet për vrasjen në Bllacë të Shkupit / 57 vjeçari Zelqif Tusha gjendet i vrarë nga vëllau i tij

policia-mk

Vrasje në Bllacë, krisma armësh

imer

Selmani: Për demokracinë do të ishte e shëndetshme që presidenti të zgjidhet në Kuvend

autobus-besa

Aktvendimi për “Besa Transin” do të shpallet më 7 mars

Pasaporta_Radhe_Prolet-780x470 (1)

Mërgimtarët “vërshojnë” sportelet e MPB-së, paguajn trefish për pasaportat

INFO

NA NDIQ