LSDM: Shumica parlamentare po rritet

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/02/2023

Shumica parlamentare e udhëhequr nga LSDM po rritet, si një hap përpara për zgjerimin e aleancës në mbështetje të anëtarësimit në BE. Këshilli Ekzekutiv (KE) i LSDM-së njëzëri ka vendosur që të vazhdojnë bisedimet me Aleancën për Shqiptarët për hyrjen e kësaj partie në koalicionin qeveritar, thuhet në kumtesën e LSDM-së.

“Bashkëpunimi me Aleancën do të jetë një vlerë e shtuar për qytetarët dhe shtetin në zbatimin e agjendës evropiane. Në të njëjtën kohë, kjo paraqet një diferencim të qartë nga OBRM-PDUKM dhe Levica, dy partitë politike në Kuvend që janë kundër BE-së. Planet e Mickoskit për shumicë parlamentare, të cilat ai i shpalli në fillim të vitit, sërish dështuan.

Mickoski nuk ka 61 deputetë, nuk ka shpërbërje të Kuvendit, përkundrazi, shumica parlamentare e LSDM-së po rritet. Dhe një vit më parë Mickoski tha se ka shumicë të re parlamentare dhe më pas është rritur shumica e tanishme e qeverisë.

Në një periudhë kur shanset për anëtarësimin e shtetit në BE deri në vitin 2030 janë më reale, të gjitha partitë politike kanë përgjegjësinë në ndërtimin e një konsensusi për hyrjen në BE”, thonë nga LSDM.

TË FUNDIT
44 minuta
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
2 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
2 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
2 orë
Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës
3 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mexhiti do të jetë zvkryeministër i parë dhe do ketë edhe Ministrinë e Ekologjisë
22 orë
Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit
4 orë
Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm
1 ditë
Dogana e Maqedonisë sekuestron 1.7 tonë medikamente të dëmshme për shëndetin e qytetarëve
11 orë
GJYQI NDAJ TRUMPIT: Tani topi është në fushën e ish-presidentit
1 ditë
Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?
1 ditë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

deputet 2024

Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

moti shiu

Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm

INFO

NA NDIQ