LSDM: Vendimi i Strasburgut është një fitore e drejtësisë, rastet vazhdojnë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/02/2023

Me vendimin e Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut në Strasburg, e cila konfirmoi se kërkesat e shtatë ish-zyrtarëve të VMRO-DPMNE-së janë të papranueshme, është arritur një fitore e madhe për drejtësinë, sundimin e ligjit dhe argumentet e Qeverisë, thonë nga LSDM.
“Vendimi i Gjykatës në Strasburg është i rëndësishëm sepse, ndër të tjera, nuk konstaton shkelje të të drejtave të njeriut në ndjekjen penale të anëtarëve nga ish-kryesia VMRO-së. Dështoi abolimi i paligjshëm i ish-presidentit Gjorge Ivanov.

VMRO-DPMNE humbi në Strasburg, dhe argumentet e shtetit për papranueshmërinë e kërkesave fituan dhe respektohen.

Tani, sistemi i pavarur gjyqësor ka përgjegjësi dhe detyrim ndaj qytetarëve dhe ligjit për të përfunduar të gjitha procedimet penale në pritje. Sundimi i ligjit, jo selektiviteti në procedurë mbeten prioritetet kryesore të LSDM-së në procesin e ndërtimit të një shoqërie të drejtë dhe të drejtë për të gjithë”, thuhet në komunikatë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

KSHZ-Komisioni

Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

pasaporta dokumente personale

Dhe në ditën e votimit, qytetarët e Shkupit do të mund të marrin dokumentet e tyre personale

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

inbound9208091233378029311

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

izet

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

gashi

Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët

INFO

NA NDIQ