LSDM: VMRO-DPMNE pranoi Ndryshimet Kushtetuese, dialogu duhet të vazhdojë!

INA
INA

9 Qershor, 2023

LSDM-ja thotë se në emër të realizimit të qëllimeve kombëtare dhe anëtarësimit në BE, ia shtrijnë dorën VMRO-DPMNE-së dhe e vlerësojnë si të mirë gjestin e Mickoskit që pranoi këtë, njofton KlanM.

Socialdemokratët thonë se nuk do ti sqarojnë e as do ti interpretojnë deklaratat e Mickoskit, pasi sipas tyre, i gjithë opinioni në RMV dëgjoi Mickoskin dhe qëndrimin e ndryshuar të partisë.

“Tani me rëndësi është vazhdimi i dialogut. Pranimi i ndryshimeve kushtetuese si dhe pjesëmarrja në Qeverinë e zgjeruar për integrime evropiane janë bazë e mirë. Tani duhet të ulemi dhe ta vazhdojmë debatin, ta realizojmë agjendën evropiane, në interes të qytetarëve dhe shtetit” – tha Darko Kaevski nga LSDM-ja.

Socialdemokratët, sic njofton KlanM, thonë se VMRO-DPMNE-ja nuk ka nevojë të manifestojë nervozizëm.

“Ne e kemi të qartë se ndryshimi i qëndrimit erdhi papritmas se ranë në ujë të gjitha gënjeshtrat për propozimin francez, kornizën negociuese dhe për marrëveshjen. E kuptojmë se me një deklaratë u fshinë deklaratat tek noterët dhe nënshkrimet e deputetëve të VMRO-DPMNE-së kundër ndryshimeve kushtetuese” – tha Darko Kaevski.

LSDM-ja, sic njofton KlanM, thotë se duhet të ketë kontribut të përbashkët për rrugën evropiane të vendit, por vetëm nëse Mickoski mbetet në qëndrimin e thënë publikisht.

Sipas socialdemokratëve, tani nuk është koha për nervozizëm, për rivalitet politik, por për përgjegjësi para qytetarëve dhe të ardhmes së vendit.

“T`i miratojmë bashkë vendimet dhe bashkë të krenohemi edhe për një sukses kombëtar. Bashkë ta sigurojmë të ardhmen evropiane” – tha Darko Kaevski, sic njofton KlanM, para nisjes së seancave urgjente të kryesive partiake, të thirrur nga lideri socialdemokrat dhe Kryeministri Dimitar Kovaçevski, pas takimit kokë më kokë që pati me Mickoskin.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5660

Dega e Alternativës në Tetovë zgjodhi kryetarin e ri

IMG_5658

Muhamed Lala zgjidhet kryetar i FRASH – Tetovë

IMG_5646

Pas publikimit të pamjeve, reagon kryeministri Kurti – ka këtë mesazh!

shaip kamberi

Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

greqi policia

Tronditet Selaniku, goditet me thikë një 19-vjeçare shqiptare në një park të qytetit

Enver Bytyqi

Bytyçi: Takimi sekret në New York me Vuçiqin tri ditë para sulmit, Ja pse duan KFOR ta marr kontrollin në veri

IMG_20231001_191904

Klubi “Bashkimi2002” nga Kumanova shkëlqen në turneun ndërkombëtar, 8 medalje të arta

IMG_5650

Sveçla: Kemi dëshmi se Serbia e organizoi sulmin në Banjskë – Kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

INFO

NA NDIQ