LSDM: VMRO-DPMNE të tregojë nëse do t’i bashkëngjitet bllokut evropian apo do të qëndrojë me të “Majtën”

INA
INA

22 Maj, 2023

Në Kuvendin e Maqedonisë është koha për votim për Evropën, për vazhdimin e rrugës evropiane të vendit, thuhet në kumtesën e sotme të LSDM-së.

Ng atje theksojnë se të 120 deputetët kanë përgjegjësinë për t’u përfshirë në procesin e reformave të rëndësishme për të ardhmen evropiane, të vendit tonë dhe të qytetarëve tanë.

“OBRM-PDUKM duhet të vendosë nëse do të mbetet nën pengun e “Së Majtës” në bllokun antievropian apo më në fund do të vendosë interesin shtetëror dhe do t’i bashkohet bllokut pro-evropian.

Bllokada e rrugës evropiane është bllokadë e një standardi më të mirë, pagave më të larta, rritjes më të madhe ekonomike, më shumë investimeve, arsimit më të mirë, bllokadës së mundësive për të rinjtë dhe vlerave evropiane.

Opozita ka përgjegjësi ndaj qytetarëve dhe të ardhmes së vendit”, thonë nga LSDM.

Është e nevojshme, shtojnë nga atje, të përfitojmë nga mundësia historike që kemi, si dhe nga mbështetja e fortë e Shteteve të Bashkuara, në kushtet kur po zbatohen reformat dhe kur negociatat po vazhdojnë përmes procesit të skriningut.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

svecla pamjet rrahja

Sveçla publikon pamje kur dy shqiptarë u sulmuan nga serbët në veri

blinken

Situata në veri, Blinkeni tregon nëse do të ketë rritje të trupave në Bondsteel

albin-kurti-vjosa-osmani

Mediumi serb: Kush janë partnerët perëndimor që po i japin përkrahje Kurtit?

vucic vjosa osmani

Vjosa Osmani e refuzoi, Vuçiç: Delegacioni i Kosovës nuk pranoi të takohemi

kurti-hovenier

Hovenier takohet me Kurtin: Po mendojmë si ta inkurajojmë Kosovën ta bëjë atë që duhet

kurti

​Kurti s’lëshon pe, nuk pranon që kryetarët t’i ushtrojnë detyrat në zyra paralele

arben-taravari-ali-ahmeti

Heqja e 20%, ASH dhe BDI në vija të kundërta

arben taravari ash

A ka pakënaqësi në ASH dhe “Grup të Zjarrit”, flet Taravari (VIDEO)

vosja osmani

Nis takimi Osmani-Scholz-Macron në Moldavi (FOTO)

INFO

NA NDIQ