LSM: E përcjellim me vëmendje implementimin e Ligjit për pagë minimale

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/02/2022

Lidhja e sindikatave të Maqedonisë (LSM) kumtoi se vendosmëria e saj në kërkesën për rritje të pagës minimale në 18.000 denarë, rezultoi me 90 vota “pro” dhe asnjë kundër, që Kuvendi t’i miratojë Propozim-ndryshimet për plotësimin e Ligjit për pagë minimale dhe ato sot të publikohen në Gazetën zyrtare.

Nga LSM u janë falënderuar para se gjithash punëtorëve, të cilët i kanë pasur mbështetje dhe kanë dalë në protestë më 12 dhjetor të vitit të kaluar dhe e kanë dërguar mesazhin deri te të gjithë faktorët se pagat duhet të rriten.

Potencoi se deri te partnerët socialë tashmë kemi dërguar letër.

Ai e ka dëguar letrën me qëllim që tëtregojnë në detyrimin, të cilën ata si punëdhënës edhe deri më tani e kanë pasur kur bëhet fjalë për veprim konform nenit 8 të Ligjit për rrogë minimale dhe harmonizim të rrogave të të punësuarve në përputhje me ndryshimet e vlerës së pagës minimale gjegjësisht rritjes graduale të të gjitha rrogave tjera të punëtorëve.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

INFO

NA NDIQ