LSM-ja kërkon që të tërhiqet dhe përpunohet Propozim-ligji për sistemin e pagave në sektorin publik

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/01/2023

Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (LSM) sot ka njoftuar se në asnjë moment nuk është përfshirë apo informuar për përpilimin e Draft-ligjit për sistemin e pagave në sektorin publik ku siç thuhet, “Qeveria përmes MSHIA-së vendosi Draft-ligjin për sistemin (shkurtimin) e pagave në sektorin publik”.

“Sipas qasjes fillestare në tekst konsiderojmë se ulen të drejtat e punëtorëve në pjesën e pagave dhe eliminohet mundësia e rregullimit të kësaj çështje me kontrata kolektive gjë që do të ndikojë ndjeshëm në heqjen e kontratave kolektive në sektorin publik në të cilin rregullohet sistemi i pagave dhe pagesa e tyre, për të cilat LSM-ja paralajmëroi gjatë periudhës së fundit. Në Draft -ligjin parashikohet që pagesa e komponentës shtesë të pagës dhe kompensimit të varet nga ajo nëse janë paraparë mjete në buxhet dhe në këtë mënyrë do të ulen në mënyrë indirekte pagat e punonjësve në veprimtaritë ku paguhet e njëjta në këtë moment”, thuhet në kumtesë.

Nga LSM-ja theksojnë se vlerën për nivelin e vendit të punës e përcakton Kuvendi me propozim të Qeverisë. Sipas tyre, në proces përsëri janë përjashtuar sindikatat dhe përfaqësuesit e tyre me çka eleminohet roli i tyre, pra Kuvendi me propozim të Qeverisë përcakton koeficientin për shumën maksimale të pagave në nënsisteme të ndryshme pagesash.

TË FUNDIT
5 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
6 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
6 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
7 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
8 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

ME TE LEXUARA

16 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
11 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
1 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
15 orë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
11 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
1 ditë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
15 orë
Valixhja para komunës së Çairit, Zejdi: Nuk jam pjesë e atij skenari
10 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

LEXO MË SHUMË

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ