LSM: Ju bëjmë thirrje deputetëve që të jenë të arsyeshëm, nuk duhet të lejohet orar pune prej 72 orëve

INA
INA

17 Maj, 2023

Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë sot para fillimit të mbledhjes së Kuvendit në rend dite të së cilës janë ndryshimet e Ligjit për Marrëdhënie Pune ju bën thirrje deputetëve që të mendojnë si si do të votojnë.

“Ne bëjmë thirrje për arsye, respektim të të drejtave të njeriut dhe të punëtorëve, respektim të përfitimeve civilizuese, 8 orë punë, 8 orë argëtim, 8 orë pushim. Ftojmë deputetët që të na bashkëngjiten neve punëtorëve, sindikatave, thirrjeve të sindikatave evropiane dhe botërore, thirrjeve të Komisionit Evropian dhe ambasadorit të BE-së në Maqedoni, ekspertëve, qytetarëve dhe të kundërshtojnë vendosjen e 72 orëve pune në javë për një numër të madh punëtorësh dhe i bëjmë thirrje në çdo mënyrë, me të gjitha mekanizmat, të luftojnë kundër vlerave johumane dhe joevropiane që duan të imponojnë një grup deputetësh dhe disa ministra”, thuhet në thirrjen e LSM-së.

Nga LSM ju bëjnë thirrje deputetëve nga partitë më të vogla politike që të tregojnë, siç thonë, madhësinë dhe se ato janë të rëndësishme në Parlament dhe ta kundërshtojnë propozimin e Ligjit për Marrëdhënie Pune.

“Të mos lejojmë të gjithë bashkë orar 12 orësh në ditë, 6 ditë në javë, ndërsa deputetët nga të gjitha partitë politike (të mëdha dhe të vogla) të inkurajohen dhe të mos bëjnë kuorum në Parlament për votim të Ligjit për Marrëdhënie Pune me të cilin me keqpërdorim të flamurit evropian dhunohen të drejtat e punëtorëve”, thonë nga LSM.

Propozim-ndryshimet e Ligjit për Marrëdhënie Pune janë vendosur si pika e 14-të e rendit të ditës në mbledhjen e sotme plenare. Ndryshimet e kaluan filtrin e parë në Kuvend në Komisionin e Çështjeve Evropiane.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1744

Bumçi akuza Ramës: Qëndrimet e tij dobësuan Kosovën, e izoloi me Ballkanin e Hapur

IMG_1737

Fushatë me fotomontazhe ndaj gazetarëve Buzhala, Kabashi dhe Hamidi, reagon AGK

IMG_1736

Guxo: Mbështesim qëndrimin e institucioneve të Kosovës, kryetarët e komunave duhet të punojnë nga zyrat!

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj: Kurti paraqet rrezik për vendin, të largohet menjëherë nga Qeveria

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, lëndohen pesë persona

Kurti-Bruksel

Kurti: SHBA, partner kyç pavarësisht dallimeve në qasje

tome-gashi

Gashi: Njëri nga arrestuarit në Veri është gjeneral serb…

IMG_1732

Kryeministri Kurti sot duhet mbështetur më shumë se asnjëherë!

Aksidenti-600x360

Aksident tragjik në rrugën Kërçovë – Ohër, një i vdekur dhe disa të lënduar

INFO

NA NDIQ