LSM: Kërkojmë rritjen e pagës minimale dhe vazhdimin e ngrirjes së çmimeve të ushqimeve

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/01/2022

Për zhgënjim të punëtorëve, takimi i planifikuar për sot ndërmjet Qeverisë dhe Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë është shtyrë për 31 janar, me kërkesë të Qeverisë, njoftojnë sot nga LSM.

“LSM pas prezantimit të Studimit për pagën minimale në vend dhe efektet e tij në funksionimin e kompanive të përgatitur nga profesorë eminentë, të enjten, vazhdon me aktivitetet dhe menjëherë ditën e premte do të mblidhet Kryesia e LSM-së, Këshilli i LSM-së dhe përfaqësuesit e sindikatave rajonale me një qëllim – aktivizimin e bordeve të grevës dhe respektimin e procedurave të grevës si dhe caktimin e një date për përgatitjet për grevë.

Këto aktivitete kanë një qëllim – zgjidhjen e problemeve ekzistenciale të punëtorëve, rritjen e pagës minimale deri në 18.000 denarë dhe rritjen e pagave tjera, si dhe pagesën e pushimit vjetor në sektorin publik në përputhje me të drejtën e përcaktuar të punëtorëve në sektorin privat dhe gjithashtu kërkojmë vazhdimin e masës për ngrirje/kufizim të çmimeve të ushqimeve bazë edhe pas datës 31 janar të këtij viti”, thuhet në njoftimin e LSM-së.

TË FUNDIT
2 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
6 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
6 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
7 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
7 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

8 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
1 ditë
Rohde i reagon ambasadorit Hill: Normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë përfshin njohjen reciproke
1 ditë
Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm
7 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
1 ditë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
1 ditë
Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues
7 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
BDI-ja nuk propozoi kandidat për nënkryetar të Kuvendit, Mitrevski, Milloshoski dhe Bendeska kaluan pragun e parë
1 ditë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

LEXO MË SHUMË

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ