LSM: Pagat në sektorin publik të rriten për 14.2%!

Picture of INA
INA

03/07/2023

Sindikatat kërkojnë që për 14.2% të rriten pagat në sektorin publik dhe të paguhet regresi për pushimin vjetor. Lidhja e Sindikatave vlerëson se me propozimin që e kanë paraqitur në takimin e sotëm, do të tejkalohen situata dhe problemet e periudhës së kaluar.

Sindikata, sic njofton KlanM, ka propozuar që inflacioni, I cili vitin e kaluar ishte 14.5%, të jetë parametri kryesor i rritjes së pagave të punonjësve në sektorin publik, nga kategoria më e ulët e vendit të punës e deri te më i larti, sic thanë, Presidenti i vendit dhe të gjithë të kenë rritje të pagave sipas përqindjes.

“Zgjidhja të vlejë njëjtë për të gjithë. Nuk mundemi ne si përfaqësues të punëtorëve të lejojmë 78% rritja e pagave të funksionarëve të rritet për përqindje shtesë. Propozimi është që të konstatohet mënyra e rritjes së pagave. Nëse ndodh në shtator, të gjithë punonjësit në vend duhet ta dijnë përqindjen e rritjes së pagave”, tha Slobodan Trendafilov, kryetar i LSM-së.

Lidhja e Sindikatave, sic percjell KlanM, vlerëson se nëse nga shtatori ndodh rritja e pagave, të nis zbatimi i marrëveshjes së përgjithshme kolektive për sektorin publik, pagat e funksionarëve do të duhet të kthehen para vendimit të Gjykatës Kushtetuese dhe rritja e pagave të jetë sikurse për ata ashtu edhe për punëtorët.

Sic u paralajmërua, të mërkurën, vazhdojnë takimet në Ministrinë e Financave, me praninë e Kryetarëve të të gjitha Sindikatave në vend ku do të bisedohet për zgjidhjen e mundshme. /KlanMacedonia

TË FUNDIT
28 minuta
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra
1 orë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
1 orë
Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!
2 orë
Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë
2 orë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

ME TE LEXUARA

1 ditë
Fluks i madh i makinave në Qafë Thanë
17 orë
Kallëzim penal kundër Drin Ahmetit dhe personave tjerë për keqpërdorime
23 orë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg
2 orë
Ibrahimi këshillon BDI-në: Angazhoni ekspertë edhe për luftën kundër korrupsionit!
19 orë
“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

LEXO MË SHUMË

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

blerim-bexheti

Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë

blerim bexheti

Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

pasaporta dokumente personale

Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale

qeveria-serbe-vucic

Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet

Onkologija Onkologjia shkup

Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

zeqirija ibrahimi

Ibrahimi këshillon BDI-në: Angazhoni ekspertë edhe për luftën kundër korrupsionit!

INFO

NA NDIQ