LSM-së i merret Shtëpia e Punëtorëve?!

INA
INA

24/01/2024

Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (LSM) njofton se sipas informative që ka, Gjykata Supreme ka vendosur që të merret objekti i Shtëpisë së Punëtorëve, e cila prej fillimit të ndërtimit në vitin 1958 është në pronësi Lidhjes së sindikatave. Kryetari i LSM-së, Sllobodan Trendafillov paralajmëroi se do të bëjnë gjithçka për të mos lejuar që të merret objekti. Lidhja e Sindikatave do të kërkojë dorëheqjen e kreut të Supremes.

“Ka sjellë një gjykim me çka anulon të gjitha procedurat e filluara nga viti 1992, prej qeverive të atëhershëm, funksionarëve, dhe avokatëve të atëhershëm, që janë në emër të LSM-së, mbi baza të argumenteve të përgjithshme. Më shumë se 15 vendime gjyqësore, prej të cilave 6 vetëm në rastin e fundit të vitit 2005 deri më tani, më shumë se 15 vendime të autoriteteve administrative, gjykata transformon, anulon dhe thotë se për shkak të supozimit se sindikatat në atë sistem nuk mund të dispononin me mjete të tilla, për shkak të supozimit se vendimi është më i lartë se kushtetua e shtetit në atë sistem dhe sot, dhe sepse gjykatësit e sotëm, të cilët kryesojnë këshillin në gjykatën supreme, të cilët asokohe ose nuk kishin lindur, ose ishin në pelena, vendosin se si vendosën autoritetet e atëhershme të atij vendi, pjesë e të cilit ishte Maqedonia”, deklaroi Sllobodan Trendafillov, Kryetar I Lidhjes së Sindikatave. /Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi ahmeti merko

Dega e BDI-së në Strugë a do ta pranojë Ziadin Selën si bartës të listës së përbashkët për deputetë, flet Shaqiri?

gazmend hoxha tasevski

Policia e Kosovës dhe e Maqedonisë së Veriut bashkë në luftën kundër krimit ndërkufitar

krenar lloga

Lloga: Gjykata të veprojë njëjtë edhe me rastet tjera ku ka pasur shkelje të afateve kushtetuese

Abdush Demiri

Abdush Demiri nga opozita shqiptare u zgjodh anëtar i KSHZ-së

Talat Xhaferi

VLEN: Talat Xhaferi tradhtoi universitetet shqiptare, edhe si kryetar kuvendi, edhe si kryeministër

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Parlamenti nuk votoi zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra

lirim shabani jusuf ut

Universiteti i Tetovës dhe Agjencia e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore (MALMED), nënshkruan memorandum bashkëpunimi

Oher

Paralajmërime të rrejshme për bombë në disa objekte në Ohër

Mladen cadikovski

Çadikovski në “Poligraf”: Të mos lejojmë të keqpërdoremi, gazetarët të kontrollojnë informacionet që vijnë nga politikanët

INFO

NA NDIQ