LSM: Shkojmë në grevë nëse rroga minimale nuk bëhet 18.000 denarë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/02/2022

Sot në protestën e LSM-së është kërkuar rritja e pagës minimale në 300 euro dhe rritja graduale e pagave tjera.

Nga LSM theksuan se është e papranueshëm që paga minimale të rritet në 16.164 denarë, ndërsa sindikata kërkon që paga minimale të jetë 18.000 denarë dhe gradual të gjitha pagat tjera.

“Publikisht them para të gjithë popullit maqedonas se nga kjo nuk ka kthim, jo sepse ne duam por sepse këtë e thotë kriza energjetike dhe me covid ku të gjitha çmimet janë shtrenjtuar ndërsa ne nuk kemi me çka t[i ushqejmë fijet tanë, siç tha edhe kolegu im”, tha Cvetovski.

Ndryshe nga LSM theksuan se do të presin që në takimin në orën 16 të pranohet kërkesat e tyre në të kundërtën do të merret vendim për të hyrë në grevë të përgjithshme.

TË FUNDIT
2 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
2 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
3 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
3 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
6 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

ME TE LEXUARA

9 orë
Sylvinho para sfidës me Kroacinë: Do të jetë vendimtarja!
18 orë
Euro 2024 vjen sot me dy ndeshje
6 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike
15 orë
Ndërroi jetë Stojan Andov, kryeparlamentari i parë i RMV-së
9 orë
Stoilkoviçi, Fronti Europian thirrje VLEN-it të mos hyjë në Qeveri! Mickoski: Ministrat duhet të kenë qëndrime pro-maqedonase
18 orë
Mumiet e fshatit Likovë, rasti i rrallë në vendin tonë dhe më gjerë
3 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
13 orë
Petrovska: Dorëheqja e Zaevit nga LSDM ishte vendim i gabuar
9 orë
Qeveria miraton masa kundër të nxehtit që pritet ta përfshijë vendin

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

arben taravari

Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

INFO

NA NDIQ