LSM: Shporta sindikale minimale në maj 49.025 denarë

INA
INA

9 Qershor, 2023

Një familje katëranëtarëshe në vend në maj të këtij viti i nevojiteshin 49.025 denarë për ta përmbushur shportën sindikale minimale.

Prej tyre, siç thonë nga Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (LSM), 19.532,54 denarë ose 44.34 për qind janë nevojitur për ushqim dhe pije, 13.392,85 gjegjësisht 30.41 për qind për banim, 3.196,9 denarë për higjienë, 3.720,1 denarë për transport, 2.315,759 për veshmbathje, 1.067,86 për kulturë dhe 821,47 denarë për mirëmbajtje shëndetësore, ose gjithsej 44.047,52 denarë.

“Kur atyre u shtohen 4.977,37 denarë ose 11.3 për qind për shpenzimet e jetesës, gjegjësisht inflacionin, vje deri në 49.024,89 denarë, saktësojnë nga LSM-ja.

Theksojnë se paga mesatare e paguar neto për të punësuar në mars të këtij viti është 34.925 denarë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5660

Dega e Alternativës në Tetovë zgjodhi kryetarin e ri

IMG_5658

Muhamed Lala zgjidhet kryetar i FRASH – Tetovë

IMG_5646

Pas publikimit të pamjeve, reagon kryeministri Kurti – ka këtë mesazh!

shaip kamberi

Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

greqi policia

Tronditet Selaniku, goditet me thikë një 19-vjeçare shqiptare në një park të qytetit

Enver Bytyqi

Bytyçi: Takimi sekret në New York me Vuçiqin tri ditë para sulmit, Ja pse duan KFOR ta marr kontrollin në veri

IMG_20231001_191904

Klubi “Bashkimi2002” nga Kumanova shkëlqen në turneun ndërkombëtar, 8 medalje të arta

IMG_5650

Sveçla: Kemi dëshmi se Serbia e organizoi sulmin në Banjskë – Kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

INFO

NA NDIQ