LSM: Sindikatat të bashkuara kundër Propozim-ligjit për sistemin e pagave në sektorin publik

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Sindikatat nga sektori publik janë njëzëri se propozimi i Ligjit për sistemin e pagave në sektorin publik redukton të drejtat e punëtorëve në pjesën e pagave dhe eliminon mundësinë e rregullimit të kësaj çështje me marrëveshje kolektive, e cila do të ndikojë ndjeshëm në heqjen e kontratave kolektive në sektorin publik në të cilat rregullohet sistemi i pagave dhe pagesa e tyre, thonë nga Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë, duke theksuar se LSM për këtë ka paralajmëruar edhe në periudhën e kaluar.

Në mbledhjen e sotme në të cilën morën pjesë pothuajse të gjitha sindikatat, konfederatat dhe sindikatat e degëve nga sektori publik, sindikatat, sipas LSM-së, shprehën mospajtim me Ligjin për sistemin e pagave në sektorin publik dhe demonstruan unitetin e tyre kundër synimit të Qeverisë, “për të vënë dorë në marrëveshjet kolektive në sektorin publik dhe në këtë mënyrë të shfuqizohen marrëveshjet kolektive”.

Nga Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë thonë se si sindikata e vetme përfaqësuese në sektorin publik, e as ndonjë konfederatë apo sindikatë tjetër degë, në asnjë moment nuk janë përfshirë apo informuar se Qeveria është në përgatitje të projekt-ligjit për sistemin e pagave në sektorin publik.

Takimi u mbajt në kuadër të Shkollës Sindikale të organizuar nga Sindikata e Pavarur e Punonjësve në Klinikat Universitare, Qendrat, Spitalet Klinike dhe Institucionet e tjera Shëndetësore Publike (SKSHK) me temën “Projektligji i ri për sistemin e pagave në sektori publik dhe ndikimi i tij në rolin dhe rëndësinë e sindikatave dhe marrëveshjeve kolektive”.

TË FUNDIT
45 minuta
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
2 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
3 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
3 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
5 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit
9 orë
Ish-snajperi ushtarak që mban rekordin botëror lëshoi ​​një teori shqetësuese: Sapo pashë foton, e dija
1 ditë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?! (FOTO)
2 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
11 orë
Fredi Beleri del nga burgu për t’u betuar si eurodeputet në Strasburg. Flet për mediat greke

LEXO MË SHUMË

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

INFO

NA NDIQ