Luan Mixhaiti nga Gostivari, talenti shqiptar që shkon drejt elitës së futbollit gjerman

Picture of INA
INA

17/06/2024

Po shtohen radhët e futbollistëve shqiptarë në ligat e futbollit gjerman. Pas shumë futbollistëve shqiptarë që luajnë në Ligën e Parë dhe të Dytë gjermane, tani atyre u është shtuar edhe një talent i ri, një futbollist me perspektivë.

Fjala është për Luan Mixhaiti, i lindur më 19.04.2007 (familja e tij emigroi nga Gostivari), i cili në shkollën e futbollit ia filloi si shtatëvjeçar dhe kaloi nëpër të gjitha kategoritë e futbollit derisa pas 10 vjetëve pune intensive iu ra në sy ekspertëve gjermanë të futbollit, të cilët nuk ngurruan të thonë se Luani vërtet është një talent i rrallë i futbollit.

Prandaj, mes shumë klubeve që shfaqën interesim për Luanin, sivjet ishte me i shpejti klubi futbollistik gjerman Ingolstadt, që i afroi kontratë profesionale dy vjeçare.

Luan Mixhaiti ka marrë ftesë edhe nga kombëtarja gjermane te grupmoshat U – 15, ku mbase e karakterizoi cilësia, shpejtësia të cilën e ka si dhe gjuajtjet e tij janë tejet të sakta.

“Është ëndërr imja, edhe dëshirë e prindërve të mi, sidomos e babait Xhevairit tek i cili i mësova hapat e para në futboll, që të ngjitem majave të futbollit, thotë Luani i cili e ka kuptuar se vetëm me punë dhe stërvitje intensive do të arrijë një karrierë të suksesshme.

Meqë talenti nuk i mungon, as angazhimi në një klub siç është Ingolstadt, ai para vetes i ka të hapura shumë dyer të klubeve të mëdha të futbollit.Tv Globi

TË FUNDIT
4 orë
Argjentina udhëheq listën, ku pozicionohet Shqipëria dhe Kosova?
4 orë
Ndeshja Shqipëri-Kroaci, UEFA e konsideron si një nga më të mirat e Evropianit
6 orë
Federata Angleze e Futbollit mendon për Guardiolën si pasues të Sauthgejt
7 orë
E dashura e Yamalit konvertohet në fenë islame pas lidhjes me yllin e Spanjës?
7 orë
Qeveria argjentinase i thotë Messit të kërkojë falje, kjo është arsyeja

ME TE LEXUARA

7 orë
Armando Broja reagon në mënyrë drastike ndaj lojtarit të Chelsea!
7 orë
Heroi i Spanjës në finale shpallet tradhtar në vendlindjen e tij, e ëma nuk lejohet të dalë nga shtëpia
7 orë
Qeveria argjentinase i thotë Messit të kërkojë falje, kjo është arsyeja
7 orë
E dashura e Yamalit konvertohet në fenë islame pas lidhjes me yllin e Spanjës?
1 ditë
Nations League/ Dalin në shitje biletat për ndeshjen e 10 shtatorit, Shqipëri-Gjeorgji

LEXO MË SHUMË

argjentina

Argjentina udhëheq listën, ku pozicionohet Shqipëria dhe Kosova?

shqipri

Ndeshja Shqipëri-Kroaci, UEFA e konsideron si një nga më të mirat e Evropianit

Pep Guardiola

Federata Angleze e Futbollit mendon për Guardiolën si pasues të Sauthgejt

yamal

E dashura e Yamalit konvertohet në fenë islame pas lidhjes me yllin e Spanjës?

Messi Mesi Inter Miami

Qeveria argjentinase i thotë Messit të kërkojë falje, kjo është arsyeja

Mikel Oyarzabal

Heroi i Spanjës në finale shpallet tradhtar në vendlindjen e tij, e ëma nuk lejohet të dalë nga shtëpia

broja

Armando Broja reagon në mënyrë drastike ndaj lojtarit të Chelsea!

jasir asani

Jasir Asani gati të rikthehet në Europë, ja nga i vjen oferta e rradhës!

lamine yamal

UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti

INFO

NA NDIQ