Lufta duhet shmangur, por nëse mbeturinat e Milosheviqit e kërkojnë…

INA
INA

03/10/2023

Dritan Demiraj

Shqiperia qe ne fillim te viteve 1990 iu bashkua misioneve ne mbeshtetje te paqes qe nga Gjeorgjia me pas ne Bosnje Hercegovine dhe sot ne vende te ndryshme si Irak, Sudan, Kosove, etj.
Misionet ne Bosnje erdhen si pasoje e genocidit serb gjate viteve 1992-1995.
Si rrezultat i kesaj lufte humben jeten me shume sesa 100.000 civile kryesisht boshnjake.
Nderkohe eksperienca ne misionet luftarake ka qene nje mesim i madh per te kuptuar qe lufta duhet shmangur deri ne momentin e fundit.
Por nese mbetjet nacionaliste dhe shoviniste ne Ballkan te Milosheviçit kercenojne integritetin territorial te Kosoves atehere duhet ti bejne llogarite mire.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

muamer

Racizmi i prindërve maqedon ndaj nxënësve shqiptarë

arsim zekolli2

Emerimi i Talatit për ‘techno-PM’, është konform statusit të BDI-së

Xhelal Zejneli

PISA 2022

MUHAMERI

Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut dhe Maqedonia

Fatmir Besimi

PAKOJA E NËNTË E MASAVE ANTIKRIZË

orhan ibrahimi

“Talat Xhaferi- njëqind ditë Kryeministër”!

MUHAMERI

Zgjedhjet po afrohen, politikanët shfaqen me thesin e babadimrit

gir-geer-euroambasadori

Për barazinë gjinore dhe fuqizimin e grave

ylli manjani

Amerika dhe amerikanllëqet tona…

INFO

NA NDIQ