‘Lufta’ e Ali Ahmetit sipas Ramës!

Picture of INA
INA

24/11/2023

Shkruan: Medai Shaholli

Dje në samitin e diasporës në Tiranë, kryeministri ynë sharlatan Edvin batërdia, ka thurur elozhe për Ali Ahmetin se kur ai paskësh luftuar për flamur dhe për liri, të tjerët bridhnin plazheve pas lëneshave dhe çupave dhe se nuk e kishin idenë sesi ‘luftohet’ për liri!

Le ta shohimmë poshtë këtë konstatim të Edvin lemerisë dhe se a qëdron si fakt apo është pjesë e demagogjisë së tij.

Liria që kanë shqiptarët në ‘drzhavën Severna’ të Ali Ahmetit shprehet qartë në kushtetutë për gjuhën shqipe si gjuhë e 20% dhe se këtë ‘peshqesh’ shqiptarët e gëzojnë që nga MO, kur Ali Ahmeti nga strufkullat e tij ku i shte fshehur miratoi bashkë me partitë politike të kohës atë marrëveshje të turpit që përveç disa ‘avancimeve’ shqiptarët ngelën si ‘mallinstvo’ në trojet e tyre.

Flamuri ynë që flet me superlativa për shokun e tij Edvin batërdia, u fitua me gjak para ‘epokës së Ali Ahmetit’ dhe se ky i fundit pranoi që në ligjin për përdorimin e flamujve të pakicave flamuri ynë kobëtar të ketë proporcion 3/1 më të vogël se ai i ‘drzhavës’, pasi ky i shte vendimi i qeverisë në Shkup si formë e supremacisë ndaj flamujve të pakicave në vend.

Edvin batërdia në këtë rast nuk thotë se gjuha e dytë që flet qeveria nuk është shqipja pasi nuk e lejon kushtetuta të jetë shqipja jonë dhe se gjuha flasin gjykatat dhe Noteritë në mbarë vendin nuk është shqipja si gjuhë e dytë zyrtare shqip por, vetëm sllavishtja e Dhimo Kovaçit.

Ahere, si mund të jemi të barabartë me të tjerët kur kushtetuta e njëanëshme nuk e lejon që në Qeveri, në Gjykata, në Noteri, në Presidencë, në Akademinë e Shkencave të përdoret gjuha shqipe pa pengesa z.Edvin batërdia?

Kjo klasë politike z.Edvin, ‘luftën’ e bën për t’i futur bullgarët në kushtetutë dhe jo për ta fshirë nga kjo kushtetutë termin shoven ndaj shqiptarëve dhe identitetit tonë gjuhësor si 20%!

Ndaj, pjesëmarrja e partive politike shqiptare në qeveritë e koalicionit z. Edvin lemeria është kozmetike, që do të thotë se në ato qeveri shqiptarët kanë ‘çelësat e kashtës’ në vendimmarrje.

TË FUNDIT
2 ditë
Legjitimiteti dhe pushteti
2 ditë
Infeksioni politik i TV kanaleve shqiptare
3 ditë
Marrëveshja e Konçulit
5 ditë
Koha që shqiptarët në MV të përfaqësohen ndryshe nga sa ka bërë për 20 vjet BDI-ja
5 ditë
Pritini kokën Albinit, por mos harroni interesin e Kosovës

ME TE LEXUARA

2 ditë
Legjitimiteti dhe pushteti

LEXO MË SHUMË

zeka-alternativa

Legjitimiteti dhe pushteti

sunaj-raimi

Infeksioni politik i TV kanaleve shqiptare

refik hasani

Marrëveshja e Konçulit

ali mehmeti

Koha që shqiptarët në MV të përfaqësohen ndryshe nga sa ka bërë për 20 vjet BDI-ja

andi-bushati

Pritini kokën Albinit, por mos harroni interesin e Kosovës

ramabaja sadri

Ramabaja: Edi Rama – ky inkarnim i Esat Pashë Toptanit

kim-mehmeti

Kim Mehmeti: Piktori i përbuzi të gjithë votuesit e Kurtit

kurti vucic rama

Dyfytyrësia e sjelljeve të Kryeministrit Rama: Nga ngrohtësia me Vuçiç te ftohtësia me Kurtin dhe pasojat për Kosovën

adnan azizi

Piskamat për pushtet, para dhe pisllëk!

INFO

NA NDIQ