“Lufta III Botërore vetëm disa vite larg”- Parashikim i shumicës së britanikëve

ina-online
ina-online

07/02/2024

Më shumë se gjysma (53%) e britanikëve besojnë se një luftë tjetër botërore do të fillojë brenda 5-10 viteve të ardhshme, sipas një sondazhi të kryer në publikun britanik nga YouGov. Sondazhi mblodhi të dhëna nga 2048 individë.

Njerëzit që ishin të lidhur me Partinë Konservatore kishin më shumë gjasa (57%) të besonin se Lufta e Tretë Botërore po afrohej, megjithatë mbi gjysma e mbështetësve të Partisë Laburiste (51%) shprehën të njëjtat ndjenja.

Të pyetur se cilat vende ka të ngjarë të përfshihen në një anë tjetër nga MB, 80% emëruan Rusinë, 68% emëruan Iranin, 64% emëruan Kinën dhe Korenë e Veriut dhe 17% emëruan Izraelin.

Aleat me Britaninë e Madhe

Të pyetur se kush mendonin se do të ishte në të njëjtën anë me Mbretërinë e Bashkuar, 81% përmendën Shtetet e Bashkuara dhe 38% emëruan Izraelin.

Vetëm 7% e votuesve thanë se Izraeli nuk do të përfshihej në Luftën e Tretë Botërore.

Shumica e britanikëve (44% krahasuar me 13%) u shprehën gjithashtu se nëse shpërthen lufta midis Perëndimit dhe Rusisë, Kina dhe pastaj Britania do të dilte fituese. Megjithatë, mbi 40% votuan se nuk e dinin se kush do ta fitonte luftën.

Armët bërthamore në Luftën e Tretë Botërore

Të pyetur nëse mendonin se armët bërthamore do të përdoreshin nëse do të shpërthente Lufta e Tretë Botërore, 19% u përgjigjën se mendonin se ishte shumë e mundshme dhe 40% se ishte disi e mundshme. Vetëm 24% u përgjigjën se ishte ose jo shumë e mundshme ose aspak e mundshme.

YouGov këshilloi kujdes në gjetjet e sondazhit, duke pretenduar se publiku priret të mos kishte një kuptim të fortë të gjeopolitikës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

nexhat

Ndryshimi duhet edhe në ekonomi

enkel demi

Për “sharlatanët” tanë që dalin në media dhe peticionin e intelektualëve

Xhelal Zejneli

Luftërat Ballkanike – Krimet Serbe ndaj shqiptarëve

Aleksej Navalny

Ekipi i Alexei Navalny: Trupi i tij do të mbahet edhe dy javë për analiza kimike

dergesat port kontejner

Dërgesat nga Aliexpress dhe kompanitë e tjera aziatike drejt Evropës do t’i paguani 400 herë më shtrenjtë, ja përse?

david cameron

“Çfarë bëri Putini ishte e tmerrshme”,Cameron pas vdekjes së Navalnyt do ketë pasoja

sadri-ramabaja1

Lidhja në unison e të ardhmes së Shkupit dhe Mitrovicës

Lufthansa

Lufthansa sërish anulon disa fluturime

Latif Arifi

Po me Arbenitën ç’patët?

INFO

NA NDIQ