Lufta në Ukrainë do të marr fund, zbulon një burim i CIA-s

ina-online
ina-online

27/11/2023

Konflikti ukrainas do të përfundojë më së voni në shkurt të vitit 2024, duke pasur parasysh mbështetjen e dobët nga Perëndimi, tha ish-analisti i CIA-s, Larry Johnson në një intervistë për “Judging Freedom”.

“Pyetja është se sa shpejt do të arrijë kjo te neokonservatorët amerikanë, të cilët janë jashtë kontaktit me realitetin dhe nuk dinë të pranojnë gabimet e tyre. Ata janë të bindur se kanë një lloj ‘misioni të shenjtë’ për të lavdëruar Shtetet e Bashkuara dhe të përpiqen të eliminojnë Rusinë dhe Kinën”, tha Johnson.

Sa e humbi Ukraina luftën me Rusinë? Dhe sa kohë do të duhet derisa administrata Biden të kuptojë gabimet e saj kolosale? Larry Johnson, një ish-analist i CIA-s, iu përgjigj kësaj pyetjeje.

“Janë dy pyetje të ndryshme. Unë mendoj se aftësia reale e Ukrainës për t’i bërë ballë kësaj lufte është ndoshta më së voni janar, shkurt. Shumë varet nga sa mund t’i japë Perëndimi ende mbështetje financiare. Por vendet perëndimore tashmë kanë filluar të rezistojnë, me përjashtim të mundshëm të Gjermanisë. Edhe premtimet e tyre verbale nuk garantojnë gjithmonë realizimin” thotë Johnson.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Bujar Osmani kandidat për garën për president, këtë lajm të madh do ta thotë nesër Ahmeti

Polici-a-2-750x430

Ja përse ndodhi vrasja e dyfishtë në fshatin Gabresh të Kumanovës? (FOTO)

Angela Ageler

Ageler: Është me rëndësi kyçe që njerëzit të dalin dhe të votojnë më 8 maj

zjarr tym

Tym i madh mbi Zhelinë të Tetovës, digjen goma (VIDEO)

Albin-Kurti-5

​Planifikimi për atentat ndaj Kurtit në Shkup, drejtori i AKI-së raportoi para deputetëve

policia-714x420

Tmerr në një fshat të Kumanovës, vëllai vret motrën dhe nipin, plagos nipin tjetër

rashiq

Kurti e Vuçiq të mbyllur, Rashiq i sigurt se po shkojmë drejt një konference ndërkombëtare, siç propozoi Rama vjet

banka sportel

“Më mirë për Tetovën”: Bankat diskriminojnë shqiptarët, nuk pranojnë dokumente zyrtare në gjuhën shqipe

Kovacevski

Kovaçevski u kërkon falje mediave: I pranoj të gjitha reagimet e SHGM-së

INFO

NA NDIQ