Lufta në Ukrainë, Maqedonia e Veriut “shqyrton kapacitetet” për valë refugjatësh

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2022

Kapacitet që u shfrytëzuan në krizat e kaluara me emigrantë dhe të Kovid-19, janë duke u testuar dhe shikohet nëse të njëjtat mund të futen në shfrytëzim në rast të një krize të re refugjatësh që do të dalë nga lufta në Ukrainës.

Siç bëri të ditur ministrja e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska ministritë përgjegjëse tashmë kanë marrë një obligim të tillë.

“Ministritë kanë marrë obligim që t’i shqyrtojnë kapacitetet që janë nën kompetencë dhe dispozicion të tyre. Sa janë ato funksionale dhe a do të mund t’i fusnim në përdorim menjëherë? Një një situatë të këtillë të agresionit ushtarak, presim që të kemi valë refugjatësh. Ruta e refugjatëve që ikin nga burimet e lutëse, tani për tani nuk lëviz drejt shtetit tonë”, tha Petrovska, transmeton TV21.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-04-24-20-41-33-817_com.android.chrome-edit

Rezultatet e para nga KQZ

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Përfundon votimi për rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale

arber

Ademi: Sot populli foli

arben taravari

Taravari: Jemi të lumtur se e kemi fituar votën e shqiptarëve

Screenshot_2024-04-24-17-56-51-194_com.android.chrome-edit

Ja në sa ora do të shpallen rezultatet e para nga KSHZ

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

Screenshot_2024-04-24-17-56-51-194_com.android.chrome-edit

KSHZ: Deri në ora 17:00, jehona e votuesve është 44.18%

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

INFO

NA NDIQ