Lufta Rusi-Ukrainë, Papa Françesku: Selia e Shenjtë po ndërmjetëson shkëmbimin e pengjeve

INA
INA

29/01/2024

“Selia e Shenjtë po përpiqet të ndërmjetësojë për shkëmbimin e të burgosurve dhe kthimin e civilëve ukrainas”.

Kështu është shprehur Papa Françesku në një intervistë për “La Stampa” për luftën në Ukrainë.

“Në veçanti po punojmë me Maria Llova Belova, komisioneren ruse për të drejtat e fëmijëve për riatdhesimin e fëmijëve ukrainas të sjellë me forcë në Rusi. Disa tashmë janë kthyer në familjen e tyre”, deklaroi ai.

Ndërkohë presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i bëri thirrje Berlinit që të mbledhë partnerët e BE-së për t’i ofruar vendit të tij më shumë ndihmë, mes shqetësimeve në rritje se ndihma nga SHBA, kontribuesi më i madh, mund të përfundojë.

Presidenti i SHBA Joe Biden përballet me një bllokadë republikane për mbështetjen e mëtejshme për Ukrainën.

Duke iu përgjigjur pasigurisë, Zelensky i tha transmetuesit publik gjerman ARD se shumica e politikanëve amerikanë mbështesin Kievin dhe se rezistenca ndaj ndihmës vinte thjesht nga “republikanët individualë”.

Megjithatë, ai bëri presion për më shumë veprime nga Berlini.

Ndërkohë, një raketë ruse goditi një zonë industriale në rrethin qendror të Ukrainës, Kremenchuk, tha guvernatori rajonal.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rusia moska

Qeveria amerikane ka sanksionuar anëtarët e një grupi të lidhur me Rusinë për “operacione të destabilizimit” të dyshuar në Moldavi

stoltenberg nato

Stoltenberg: NATO, e përkushtuar që Ukraina të triumfojë

biden-putin

Biden e quan Putinin ‘bir i çmendur kurve’

mark rutte biden

“Politico”: Mark Rutte gëzon mbështetjen e Biden për t’u bërë shef i NATO-s

rusia moska

Rusia tërhiqet nga marrëveshja e peshkimit e vitit 1956 me Britaninë

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Tramp: Navalni ishte guximtar, por nuk duhet të kthehej në Rusi

German Foreign Minister Annalena Baerbock speaks during a news conference following a meeting with her Polish and French counterparts in Lodz, Poland March 1, 2022. Tomasz Stanczak/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. POLAND OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN POLAND.

Takimi i G20-ës në Brazil, Baerbock: Bota nuk e harron se çfarë ka bërë Putini

izrael tel aviv gaza

Izraeli humbi 25 miliardë dollarë në tre muaj! Sa do të kushtojë lufta në Gaza?

Aleksej Navalny

Ekipi i Alexei Navalny: Trupi i tij do të mbahet edhe dy javë për analiza kimike

INFO

NA NDIQ