Luftime në Sudan, mbi 130 viktima dhe 1000 të plagosur

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/04/2023

Vijon për të tretën ditë në radhë, përplasja e armatosur mes Forcave të Armatosura të Sudanit dhe një grupi paraushtarak, të quajtur “Forcat e Mbështetjes së Shpejtë”, ku deri më tani raportohet se kanë humbur jetën mbi 130 persona ndërsa mbi 1 mijë të tjerë, kanë mbetur të plagosur.

Shifrat u bënë publike nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Dhuna e ashpër që nisi të shtunën, u përhap menjëherë në të gjithë vendin, pas përpjekjeve për shndërrimin e forcave para-ushtarake në një ushtri të mirëfilltë, me qëllim tranzicionin drejt një regjimi civil.

Forcat e mbështetjes së shpejtë kanë marrë nën kontroll Pallatin Presidencial, aeroportin e qytetit Khartum dhe godina të tjera qeveritare.

Dëshmitarët thonë se Forcat e Armatosura Sudaneze janë dorëzuar përballë këtij grushti shteti, por ende nuk ka një konfirmim.

Mes viktimave, sipas raportimeve zyrtare, janë edhe 3 punonjës të OKB dhe misionit të shpërndarjes së furnizimeve ushqimore në Sudan.

Përveç se një përplasje ushtarake, politikisht, grushti i shtetit është një përplasje politike mes presidentit të vendit dhe zëvendësit të tij për të marrë drejtimin e shtetit të tretë më të madh afrikan.

Të dy janë në një përpjekje të vazhdueshme për të drejtuar vendin kundër njëri tjetrit, që kur drejtojnë qeverinë tranzitore pas grushtit të shtetit të 2019, që rrëzoi nga pushteti Omar al Bashir, pas më shumë se 30 vitesh në krye të shtetit.

TË FUNDIT
4 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
11 orë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
11 orë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
19 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
23 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
23 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
19 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
11 orë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
11 orë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
4 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet

haker

Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT

INFO

NA NDIQ