Luftime të ashpra në qytetin e Gazës, SHBA thotë se palestinezët duhet të qeverisin enklavën pas luftës

Picture of INA
INA

09/11/2023

Betejat nëpër rrugët e Rripit të Gazës kanë vazhduar dhe luftëtarët e Hamasit përdorin tunelet për të zënë pritë forcat izraelite pasi SHBA-të thanë se palestinezët duhet të qeverisin Gazën pas luftës.

Ushtria izraelite tha se trupat e saj kishin avancuar në zemër të Gazës, bastioni kryesor i Hamasit dhe qyteti më i madh në enklavë, ndërsa grupi islamik tha se luftëtarët e tij kishin shkaktuar humbje të mëdha.

Tanket izraelite kanë hasur në rezistencë të madhe nga Hamasi duke përdorur tunele nëntokësore për të organizuar prita, luftëtarët e të cilit mbështeten nga Irani dhe grupi militant Xhihadi Islamik.

Izraeli goditi Gazën në përgjigje të një sulmi ndërkufitar të Hamasit në Izraelin jugor më 7 tetor, ku u vranë 1,400 njerëz, kryesisht civilë, dhe morën rreth 240 pengje, sipas të dhënave izraelite.
Zyrtarët palestinezë thanë se 10,569 njerëz ishin vrarë që nga e mërkura, 40% e tyre fëmijë. Izraeli thotë se 33 ushtarë të tij janë vrarë.

Qeverisja e udhëhequr nga palestinezët

Ndërsa lufta Izrael-Hamas hyn në muajin e dytë, Uashingtoni ka filluar të diskutojë me liderët izraelitë dhe arabë për të ardhmen e Rripit të Gazës pa sundimin e Hamasit. Ndërsa një plan ende nuk është shfaqur, Sekretari i Shtetit i SHBA, Antony Blinken përshkroi pritshmëritë e Uashingtonit për territorin bregdetar të rrethuar.

Blinken tha se mund të ketë nevojë për “një periudhë tranzicioni” në fund të konfliktit, por qeverisja pas krizës “duhet të përfshijë qeverisjen e udhëhequr nga palestinezët dhe Gazën të bashkuar me Bregun Perëndimor nën Autoritetin Palestinez”. Të hënën, kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli do të ketë “për një periudhë të pacaktuar” përgjegjësinë e sigurisë për enklavën pas luftës.

Zyrtarët izraelitë që atëherë janë përpjekur të sqarojnë se nuk kanë ndërmend të pushtojnë Gazën pas luftës, por ata ende nuk kanë artikuluar se si mund të garantojnë sigurinë pa mbajtur një prani ushtarake. Izraeli i tërhoqi forcat e tij nga Gaza në vitin 2005.

Autoriteti Palestinez (PA), i cili ushtron vetëqeverisje të kufizuar në pjesë të Bregut Perëndimor të pushtuar nga Izraeli, thotë se Gaza, ku Hamasi ka sunduar që nga viti 2007, është një pjesë integrale e asaj që parashikon për një shtet të ardhshëm palestinez./abcnews.al

TË FUNDIT
53 minuta
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
6 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
7 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
10 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
15 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

ME TE LEXUARA

15 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
15 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
15 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
15 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
15 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
15 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
10 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
16 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

INFO

NA NDIQ