Luftimet mes Izraelit dhe Hamasit, nesër mblidhet Këshilli i Sigurimit i OKB-së

Picture of ina-online
ina-online

07/10/2023

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të takohet nesër, kanë thënë diplomatët.

Kjo vjen pasi Brazili njoftoi se do të mblidhte një seancë urgjente pasi Hamasi nisi sulmin më të madh ndaj Izraelit në vite.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka dënuar sulmin dhe ka kërkuar “të gjitha përpjekjet diplomatike për të shmangur një zjarr më të gjerë”, tha zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric.

“Sekretari i Përgjithshëm është thellësisht i shqetësuar për popullatën civile dhe kërkon përmbajtje maksimale,” shtoi ai.

“Civilët duhet të respektohen dhe mbrohen në përputhje me të drejtën ndërkombëtare humanitare në çdo kohë”. /abcnews.al

TË FUNDIT
3 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
15 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja
2 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
2 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
5 ditë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

ME TE LEXUARA

3 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
15 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240625-214151~2

Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

spanja

Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

INFO

NA NDIQ