​Luhatjet e presionit të gjakut sjellin këto sëmundje serioze neurologjike

INA
INA

08/11/2023

Luhatjet e presionit të gjakut, të cilat janë mjaft të zakonshme në këtë kohë të vitit për shkak të ndryshimeve të motit, rritin rrezikun e sëmundjeve neurologjike.

Ndryshime të tilla të papritura, si dhe hipertensioni kronik, mund të jenë shkaku i goditjes dhe sulmit në zemër. Edhe pse mund të duket më pak e rrezikshme, presioni i ulët i gjakut gjithashtu mund të ketë pasoja të rënda, pasi rrjedhja e pamjaftueshme e gjakut përfundimisht do të bëjë që indi nervor të vdesë.

Një gjendje e gjatë e presionit të lartë të gjakut çon në ndryshime në enët e gjakut dhe rrjedhjen e dobët të gjakut në sistemin nervor, dhe rrjedhimisht demencën.

Kur truri pëson presion të lartë për një kohë të gjatë, pjesë të caktuara të këtij organi shemben. E gjithë kjo çon në rënie konjitive, probleme me funksionimin e përditshëm, ecje të dëmtuar, kontrollin e urinës, gjendjen shpirtërore dhe në fund të fundit – demencë, paralajmërojnë neorologët.

Pacientët të cilët kanë pasur tashmë një goditje në tru ose kanë disa nga faktorët e rrezikut vaskular, të tilla si diabeti, yndyra, ndryshimet në enët e gjakut, sëmundjet e zemrës, ekstremiteti dhe mbipesha, janë në rrezik më të lartë për presionin e lartë të gjakut.

Kontrolli i presionit të gjakut është treguar se zvogëlon ndjeshëm incidencën e goditjes në tru, e cila është një masë efektive e njohur nga vendet përgjegjëse, duke zbatuar programe aktive të parandalimit.

Terapia e kalimit është shumë më e rrezikshme dhe më e rrezikshme për pacientin sesa përdorimi afatgjatë i ilaçeve.

Medikamentet e presionit në përgjithësi nuk ndikojnë drejtpërdrejt në tru dhe nuk kanë efekte anësore qendrore. Shumë rrallë, ndodhin dhimbje koke dhe konfuzion. Sidoqoftë, kjo është shumë më pak e zakonshme sesa problemet që rrjedhin nga terapia e kalimit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

prostate_ultrasound

Prostata, problemet dhe trajtimi

Karrota

Aleati i shkëlqyer në luftën kundër erës së keqe të gojës

pesha

Ilaçet që përdoren për humbje të peshës mund ta ulin rrezikun për kancerin e zorrëve

rexhail ramadani

Mjeku shqiptar nga Kumanova tregon pse iku për Gjermani

fruthi

Rumania shpall epidemi të fruthit

Karrota

Nëse vuani nga anemia, këto janë lëngjet që duhet të konsumoni

nyje

Pse dhembin këto pjesë të trupit në këtë periudhë

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

INFO

NA NDIQ