Lumenjtë dalin nga shtrati në SHBA pas stuhive

0

Pjesët ujore të Uashingtonit qendror u përmbysën të mërkurën, pas ditëve të stuhive të rënda që kanë goditur Iowa, Kansas, Misuri dhe Oklahoma dhe shkaktuan të paktën tre vdekje, shkruan AP.

Banorët e disa qyteteve të vogla në Oklahoma dhe Kansas u detyruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre, ndërsa lumenjtë u rritën. Lumi Arkansas po i afrohet niveleve historike, ndërkohë që lumenjtë e Missouri dhe Misisipi tashmë ishin në rritje përsëri pas një shtrirje shumë-ditore të stuhive që prodhuan dhjetra tornado. Parashikuesit thonë se pjesët e Oklahomës, të Misurit dhe të Kanzasë mund të shohin një mot të ashpër natën e së mërkurës dhe të enjten.